Klaus po Johnově rezignaci: Vláda je křehká

Vicepremiér pro boj s korupcí a předseda Věcí veřejných Radek John se sešel s prezidentem Václavem Klausem poté, co oznámil, že odchází z vlády. John rezignoval, neboť se s premiérem Petrem Nečasem neshodl na personálních otázkách svého resortu.

(vd)

11.05.2011 12:34

Aktualizováno: 15:39


Spoluautor: ČTK

493521_mediafax_jakub_deml

Při nedávné rekonstrukci vlády se Radek John přesunul z vnitra na Úřad vlády, kde dostal na starost boj s korupcí a třináct zaměstnanců. Foto Jakub Deml, Mediafax

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě předsedu Věcí veřejných Radka Johna, který ohlásil odchod z vlády. Podle prezidenta je vláda nyní křehké sdružení, a vypadne-li z ní jakýkoliv kamínek, je to zneklidňující. Klaus to uvedl před narychlo svolanou schůzkou, o kterou ho požádal John.

Radek John při přijetí na Hradě poděkoval za možnost vysvětlit Klausovi svůj krok. Po zhruba čtyřicetiminutovém setkání John z Hradu odjel, aniž by schůzku s prezidentem před novináři komentoval. K obsahu jednání se podrobněji nevyjádřil ani Hrad.

Vicepremiér John se rozhodl rezignovat na místo ve vládě poté, co se s jejím předsedou a lídrem ODS Petrem Nečasem v úterý nedohodl na personálním složení týmu svých spolupracovníků. Nečasovi se dlouhodobě nelíbila některá Johnem navrhovaná jména.

Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas se zatím s Johnem nesešel, jeho rezignaci prý zatím nemá a chce s lídrem Věcí veřejných jednat. Ještě ve středu večer se mají setkat koaliční lídři.

O záměru odejít z kabinetu prý John Nečasovi předem neřekl, naopak podle premiéra pokročili dál v diskusi o jednacím řádu Johnova úřadu a o pravidlech vládního protikorupčního výboru. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je situace ve vládě vážná, věří v nalezení rozumného kompromisu.

John: Necítím podporu pro protikorupční boj
Vicepremiér a předseda VV Radek John potvrdil svou rezignaci na vládní funkci ve středu před polednem. Na tiskové konferenci uvedl, že strana trvá na personální rekonstrukci vlády a žádá urychlené jednání koaličních lídrů ve formátu K9.

Ze středečního jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných pak vyplynulo, že John necítí hmatatelnou podporu protikorupčního boje.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je situace vážná, doufá ale v kompromis. Premiér Petr Nečas pak novinářům řekl, že Johnovu rezignaci nemá, osobně se s ním neviděl a bude s vicepremiérem jednat. „Do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat," uvedl premiér. Nečas potvrdil, že svolá jednání koaličních špiček, musí ale ještě dohodnout, kdy bude.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg údajně nemůže předem říct, jak by kompromis mohl vypadat, může vzejít z jednání. Na adresu Věcí veřejných předseda TOP 09 podotkl, že netuší, k čemu se odhodlají, někdy prý pro něho nejsou vypočitatelné.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak poznamenal, že v nynější situaci se evidentně jedná o interpersonální spor mezi předsedy ODS a VV Nečasem a Johnem, ne o spor ideový.

„TOP 09 nemá pocit, že by tomu nějak prospělo, kdyby do toho sporu vstupovala," podotkl. TOP 09 podle Kalouska věří, že nynější situace nebude znamenat destabilizaci vládní koalice a že Nečas a John spor urovnají.

Radek John si od své rezignace slibuje urychlení reformních snah vlády i personálních změn. Ve vládě za VV zatím zůstávají ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

John, který se po odchodu z čela ministerstva vnitra stal vicepremiérem s odpovědností za boj s korupcí, chtěl mezi svými spolupracovníky například někdejšího náměstka na vnitru Michala Moroze. Proti jeho výběru spolupracovníků se ale postavil premiér Nečas. Jejich spor nevyřešila ani úterní odpolední schůzka.

Úřad vicepremiéra pro boj s korupcí vznikl před dvěma týdny. Vláda tehdy rozhodla o tom, že rozpočet úřadu bude letos 21,5 milionu korun a jeho třináct zaměstnanců bude platit Úřad vlády. Právě tato okolnost umožňuje Nečasovi do výběru Johnových spolupracovníků vstupovat.

John uvažoval, že kromě Moroze zaměstná i někdejšího ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, známého z kauzy, v jejímž důsledku na ministerstvu životního prostředí skončil ministr Pavel Drobil (ODS).


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

místopředseda vlády pro boj s korupcí Středa, 11.Května 2011, 13:53:29

Druhý den přišel k němu pan farář a sděloval mu tajuplně, že dnes ráno potkal za vsi obecního pasáka Pepka Vyskoč a ten že mu vypravoval: „Mijostpane. Pan vachmajstr včera povídal, že je číšaš pán dobytek a že to nevyhrajeme. Méé. Hop!“

Po delším vysvětlení a rozmluvě s panem farářem dal strážmistr Flanderka zatknout obecního pasáka, který byl později na Hradčanech odsouzen na 12 let pro velezrádu. Žaloba mu dokázala nebezpečné a velezrádné rejdy, pobuřování, urážku Veličenstva a ještě několik zločinů a přečinů.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.