Poslance ODS povede exprimátor Opavy Stanjura, Tluchoř neuspěl

Poslanecký klub ODS si volí nové vedení, jeho předsedou se stal po nerozhodné volbě mezi Petrem Tluchořem a Michalem Doktorem Zbyněk Stanjura. Nyní probíhá volba místopředsedů.

(čtk)

11.05.2011 08:43

Aktualizováno: 12:04

494757_mediafax_jiri_rubes

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová na středečním jednání poslaneckého klubu. Vlevo jeho nový předseda Zbyněk Stanjura. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Poslanci ODS zvolili ve středu novým předsedou svého sněmovního klubu prvního místopředsedu frakce Zbyňka Stanjuru. Dosavadní předseda poslanců ODS Petr Tluchoř svůj mandát neobhájil. ČTK to sdělily zdroje z jednání klubu. Nyní poslanci ODS volí čtyři místopředsedy klubu.

Zbyněk Stanjura je předsedou moravskoslezské ODS, členem strany je od roku 1991. V letech 2000–2010 byl radním Moravskoslezského kraje, v letech 2006–10 navíc primátorem Opavy a místopředsedou Svazu měst a obcí ČR.

Tluchoře před volbou kritizoval premiér a předseda ODS Petr Nečas a vyzval ho, aby nekandidoval. VV a někteří občanští demokraté Tluchořovi vyčítali, že při nedávné vládní krizi chystal spolu s poslankyní Kristýnou Kočí puč ve VV a nebyl oporou premiéra Nečase. Tluchoř tak po několika letech ztratí vlivnou pozici v grémiu ODS. Dosud byl také jedním ze tří vyjednavačů ODS na klíčových schůzkách koaličních lídrů.

Tluchoř, který měl být podle předběžných informací jasným favoritem volby, kandidoval i přes Nečasovu kritiku. Ani v jednom ze tří kol volby ale neuspěl. Dost hlasů v prvních dvou kolech nezískal ani Tluchořův hlasitý kritik Michal Doktor. Před třetím kolem proto jednali o nových kandidátech a Tluchořovi se nakonec postavil Stanjura. Podle neoficiálních informací získal 33 hlasů, Tluchoř 17. ODS má ve Sněmovně 53 poslanců.

Pro VV je výsledek volby podle předsedkyně jejich poslaneckého klubu Karolíny Peake spíše neočekávaný, původní zprávy z ODS prý byly takové, že Tluchoř funkci obhájí. „Plně respektujeme rozhodnutí poslaneckého klubu, je to stranické, nikoli koaliční území," řekla novinářům Peake, která bude se Stanjurou „profesionálně spolupracovat".

„Potom, co jsme si prožili s panem Tluchořem, byla komunikace opravdu ztížená. Koneckonců jsme si otevřeně řekli na počátku schůze, že se nemáme rádi, ale ani to mi nebránilo v tom s ním zcela profesionálně jednat," podotkla Peake.

Po volbě předsedy klubu zvolí poslanci ODS také místopředsedy sněmovní frakce. Těmi jsou nyní Zbyněk Stanjura, Jan Bauer, Václav Mencl, Marek Benda a Pavel Svoboda. Očekává se, že nynější složení vedení se příliš nezmění.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.