I neobvyklé sněžení může být projevem změn klimatu

Na severní polokouli sněží. V zimě to není nic zvláštního. Sníh ale zasypal na dlouhou dobu i země, kde se obvykle moc dlouho neudrží. I tak se mohou projevit klimatické změny.

(len)

12.01.2010 21:11

San_rafael_iceberg

Ačkoliv Evropu postihlo neobvykle chladné počasí, ledovce rychle tají dál. Foto VinceHuang, flickr.com

Tuhá zima, která v Evropě zasáhla i země, v nichž nejsou na sníh zvyklí, vede někoho k otázkám, zda se skutečně země globálně otepluje. Povrchnost takových úvah přehledně vyvrací text zveřejněný dnes na webu Greenpeace International Of climate, weather and Arctic blasts.

Klima, česky též podnebí, a počasí jsou dvě různé věci. NASA definuje počasí jako podmínky v atmosféře v krátkém časovém úseku a klima neboli podnebí jako dlouhodobé chování atmosféry. Proto se obvykle o klimatických změnách hovoří s klimatology, nikoliv s meteorology. Proto také nemusí mít každý jednotlivý povětrnostní jev spojitost s globálním oteplováním.

Spousta zemí, mezi nimi i Česká republika, nestíhá odklízet přibývající sníh. Přesto je současné chladné počasí jen součástí krátkodobého výkyvu, jaké svět potkají i v budoucnosti, přestože průměrné teploty mohou být už daleko vyšší než v současnosti.

Extrémně chladné počasí způsobuje jev nazývaný arktická oscilace. Jednoduše řečeno hladina vysokého atmosférického tlaku nad Grónskem a částí Arktidy blokuje obvyklé, mnohem mírnější jihozápadní větry od Atlantiku a namísto toho pouští do nižších zeměpisných poloh a severních zemí Evropy studené severní a východní větry.

Stejný systém vysokého tlaku způsobuje vyšší teploty v některých částech Arktidy. Protože je ale hustota obyvatelstva v těchto oblastech nízká, o oteplení zde jsou jen nedostatečné informace.

Na rozdíl od chladného počasí, s nímž se potýkáme v severní a střední Evropě, neobvykle teplé počasí v posledním prosincovém týdnu sužovalo země severní Afriky, jihozápadní Asie i Středomoří. V některých oblastech severní Kanady dokonce teploměry ukazovaly o deset stupňů více, než je v tuto dobu běžné.

Další informace:
World Meteorological Organization Press Release No.869
National Snow and Ice Data Center Arctic sea ice extent remains low; 2009 sees third-lowest mark
NASA Sea level
Greenpeace Of climate, weather and Arctic blasts


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.