Ve světě loni zahynulo 102 novinářů, nejvíce z toho v Asii

Mezinárodní tiskový institut zveřejnil svoji pravidelnou statistiku. Celkový počet obětí je oproti minulým letům nižší. Dle pozorovatelů se projevilo uklidnění situace v Iráku, Kolumbii a dalších válečných zónách.

(čtk)

06.05.2011 16:08


Spoluautor: Petr Jedlička

Novinari

Pozornost masmédií poutají zejména novinářské oběti v Rusku. Až do minulého roku ale umíralo nejvíc žurnalistů v Iráku. Repro cpj.org

Za rok 2010 zahynulo v celém světě při výkonu povolání 102 novinářů, což je o osm méně než o rok dříve. Z toho 40 obětí si žurnalistika vyžádala v Asii a 32 v Latinské Americe. Čísla v minulých dnech zveřejnil Mezinárodní tiskový institut (IPI) sídlící ve Vídni.

Ačkoli počet novinářů, kteří zahynuli při práci, byl v roce 2010 nižší než v předchozím roce 2009 se 110 oběťmi, ve skutečnosti byla situace svým způsobem horší. Loni totiž nebylo možné větší počet žurnalistických obětí přičíst na vrub nějaké větší probíhající války," cituje agentura AP z prohlášení IPI.

Z jednotlivých zemí má nechvalný primát v počtu zabití novinářů Pákistán, kde zahynulo 16 žurnalistů. Za ním pak následují Mexiko a Honduras s 12 a deseti oběťmi; to je dohromady téměř čtvrtina z celkového počtu.

V subsaharské Africe zahynulo loni 15 reportérů, osm na Blízkém východě (hlavně v Iráku) a severní Africe.

V Evropě bylo zabito sedm novinářů, z toho dva v Rusku a po jednom v Řecku, Bulharsku, Bělorusku, Litvě a Turecku.

IPI sleduje statistiky novinářů zahynulých při výkonu povolání od roku 1997. Za uplynulých deset let takto podle institutu zemřelo 788 žurnalistů, z toho nejvíce v Iráku (177), na Filipínách (96) a v Kolumbii (50).


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.