Japonská průmyslová výroba po zemětřesení rekordně klesla

Vláda Naota Kana publikovala první vyčíslení důsledků, jimiž se podepsala březnová katastrofa na japonském hospodářství. Dřívější odhady analytiků byly dle něho nemístně optimistické.

(čtk)

03.05.2011 14:30


Spoluautor: Petr Jedlička

A1

Japonskou ekonomiku stáhly dolů především problémy automobilového průmyslu. Po zemětřesení klesla poptávka. Tsunami zároveň vyplavila několik továren na důležité součástky. Foto neznámého autora, flickr.com

Průmyslová výroba v Japonsku se v březnu meziměsíčně snížila o rekordních 15,3 procenta v důsledku ničivého zemětřesení. Oznámila to vláda na konci dubna. Míra nezaměstnanosti sice zůstala beze změny na 4,6 procenta, vyhlídky trhu práce však podle agentury Reuters nejsou příznivé.

Březnový pokles průmyslové produkce byl prudší, než očekávali analytici. Ti jej odhadovali na jedenáct procent. Japonští výrobci nicméně podle vládního průzkumu předpokládají, že v dubnu produkce stoupne o 3,9 procenta a v květnu o 2,7 procenta.

„Těžce zasažené automobilky stále využívají pouze padesáti procent svých kapacit a vypadá to, že omezená výroba bude pokračovat ještě několik měsíců. Teprve se tedy uvidí, zda se prognózy pro duben a květen vyplní,“ upozornil analytik Mari Iwašita z makléřské společnosti SMBC Nikko Securities.

Automobilový sektor se podle vlády podílel na březnovém propadu výroby zhruba polovinou. Zemětřesení 11. března těžce poškodilo továrny na výrobu automobilových součástek v severovýchodní části Japonska. Nedostatek součástek pak spolu s výpadky elektřiny přiměl všechny japonské automobilky k přerušení či omezení produkce v domácích montážních továrnách.

Analytik Kiiči Murašima ze společnosti Citigroup Global Markets Japan upozornil, že průmyslová výroba v Japonsku se možná nevrátí na úroveň z období před zemětřesením dříve než ve čtvrtém čtvrtletí. „Firmy předpovídají růst výroby v dubnu a květnu, ale pochybuji, že mohou přesně předvídat, jak rychle budou obnoveny dodavatelské řetězce,“ řekl. „Automobilový sektor vypadá obzvlášť špatně a dobře si nevedou ani výrobci elektroniky,“ dodal.

Vláda minulý pátek dále oznámila, že spotřebitelské výdaje v Japonsku se v březnu v důsledku zemětřesení meziročně propadly o rekordních 8,5 procenta. Japonský premiér Naoto Kan spotřebitele již dříve vyzval, aby svými nákupy podpořili domácí ekonomiku. Analytik Martin Schulz z firmy Fujitsu Research Institute však upozornil, že japonští spotřebitelé nyní zřejmě nebudou mít na utrácení náladu.

Japonská centrální banka také na konci týdne zhoršila odhad růstu domácí ekonomiky ve fiskálním roce, jenž začal v dubnu, na pouhých 0,6 procenta z dříve předpokládaných 1,6 procenta. Odhad růstu pro příští fiskální rok ale naopak zlepšila na 2,9 procenta ze dvou procent.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.