Bolfova chlapce a dívku střídá v Na shledanou Průhledná věc

Výstava Průhledná věc Lenky Vítkové otevírá jarní sezónu ve volyňské Galerii Na shledanou. V pořadí již třetí výstava v prostoru bývalé smuteční síně střídá malby Josefa Bolfa, které galerii zdobily celou zimu.

Lucie Šmardová

29.04.2011 12:45

Nashledanou

Prosklená budova Galerie Na shledanou z konce osmdesátých let. Foto Jan Freiberg

Jihočeská Galerie Na shledanou vznikla v loňském roce jako pobočka Městského muzea ve Volyni. Za výběrem prostoru a jeho proměnou ze smutečního ve výstavní stojí kurátor a fotograf Jan Freiberg, který je rovněž autorem celé koncepce. Cílem galerie se podle něj stalo zpřístupnění současného umění, které má být vnímáno jako součást života ve veřejném prostoru. Nejedná se o patetické přemítání nad tématem pohřbů a smrti, spíše jde o jakousi pragmatickou úvahu, že frekventovaným veřejným prostorem malého města je právě hřbitov. Součástí výstavního programu jsou procházky místním hřbitovem, přednášky, komentované prohlídky a v neposlední řadě rakvičky se šlehačkou.

Spolupráce s oslovenými umělci funguje na bázi rezidenčního pobytu. Každý z nich dostává k dispozici prostor galerie, ve kterém po dobu jednoho až dvou týdnů žije a tvoří. Důležité podle Freiberga jsou dvě věci: aby umělec strávil ve městě a na hřbitově delší čas a aby jeho dílo komunikovalo s místem. Vytvořené projekty v galerii nezůstávají, s příchodem dalšího umělce jsou přemalovány a zmizí, efemérnost a pomíjivost se stává součástí výstavní koncepce.

Lenka Vítková (1975) je umělkyní pracující současně v několika médiích. Vedle videí, hudebně-literárních performancí a instalací se jedná zejména o práci s textem a malbou. Průpravou k tomuto zaměření jí bylo studium české filologie a výtvarné výchovy na Univerzitě Palackého v Olomouci. V kontextu volyňské výstavy lze připomenout dva obrazové cykly Macešky (1995–1997) a Šaty z roku 2008, kde v poměru 1:1 přemalovala na plátno černé šaty svých přátel.

„Stoupla jsem si ke zdi a ptám se jí, co chceš? Průhlednou věc. Stín nebo konstrukci pro fazole, co čekají dva centimetry pod zemí. Po ledových mužích vyraší,“ píše v úvodním textu Lenka Vítková. Poetičnost, citlivost a nesnadná uchopitelnost je patrná. Průhledná bytost ve smuteční síni může vybízet k duchařským představám, o tu se však nejedná. Je tu průhledná věc s neprůhlednými bytostmi, tato kombinace trefně znejišťuje.

Výstava Průhledná věc Lenky Vítkové se v Galerii Na shledanou otevírá v den pálení čarodějnic, tedy tuto sobotu 30. dubna v areálu hřbitova na vrchu Malsička v 15 hodin a potrvá do 10. července 2011.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.