Do ČD Cargo nastoupil exnáměstek ministra školství Kryštof Hajn

Do státem vlastněného podniku ČD Cargo nastoupil bývalý manažer agentury ABL a propuštěný náměstek ministra školství Kryštof Hajn.

(čtk)

26.04.2011 08:47

391483_mediafax_mikulas_krepelka

Kryštof Hajn ještě jako 1. náměstek ministra školství Josefa Dobeše. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Bývalý manažer agentury ABL a propuštěný náměstek ministra školství Kryštof Hajn nastoupil do ČD Cargo. Podnik ČD Cargo spadá pod ministerstvo dopravy, které donedávna vedl někdejší majitel agentury ABL Vít Bárta. Informaci přinesl internetový deník Aktuálně.cz.

Vít Bárta byl donucen k odchodu ve chvíli, kdy se na veřejnost dostal jeho tři roky starý plán proniknout v zájmu obchodních zájmů ABL do politiky. „Mohu potvrdit, že Kryštof Hajn je zaměstnancem společnosti. Jeho pozice se jmenuje korporátní manažer rizik," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČD Cargo Roman Jandík.

Jako předseda správní rady ČD Cargo také nadále působí další člověk spojený s ABL, bývalý Bártův náměstek Martin Sýkora, u něhož nyní novináři zjistili, že jako vrcholný státní úředník na ministerstvu byl několik týdnů na výplatní listině soukromé firmy.

Bártův nástupce na ministerském postu Radek Šmerda dal hned po své nominaci na místo ministra najevo, že mu angažmá manažerů ABL na vlivných místech státní správy nevadí a že nemá v úmyslu proti působení Hajna ve státní firmě nijak intervenovat.

„Nevidím v tom problém, stejně jako u kohokoli, pokud není ve střetu zájmů. V dopravním rybníku pracují desítky tisíc lidí a já nebudu řešit, kdo, kdy, kde pracoval. Pokud ten člověk není trestně stíhaný, je to věc managementu Carga. Do toho já jim mluvit určitě nebudu," řekl serveru Šmerda.

Hajna si podle mluvčího ČD Cargo vybralo přímo představenstvo společnosti. Podobný post před ním v Cargu nikdo nezastával, ale společnost popírá, že by jej zřídila jen kvůli němu. Hajn nemá žádné vlastní podřízené, na jednotlivých projektech má spolupracovat s lidmi z jiných odborů. Je odpovědný přímo představenstvu.

Kryštofa Hajna odvolal ministr školství Josef Dobeš z pozice prvního náměstka na začátku listopadu loňského roku. Důvodem odvolání bylo to, že Hajn měl údajně nevybíravým způsobem vydírat zástupce Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, konkrétně rektora VŠTE Marka Vochozku a jeho kolegy, aby souhlasili se zrušením školy.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.