Jan Švankmajer připravuje novou černou komedii

Režisér Jan Švankmajer začal připravovat svůj další film. Mrazivá komedie Hmyz má propojovat Čapkovu hru Ze života hmyzu s kafkovskou metafyzikou.

(čtk)

25.04.2011 10:35

303141_mediafax_mikulas_krepelka

Nemělo by se zapomínat na poselství Kafkovy Proměny, říká režisér Jan Švankmajer. Foto mediafax Mikuláš Křepelka

Světoznámý režisér Jan Švankmajer připravuje novou černou komedii Hmyz. Snímek, který bude mít komediální rysy, ale bude při něm také mrazit v zádech, by se měl dostat do distribuce v roce 2015, řekl ČTK producent Jaromír Kalista.

„Přípravy filmu jsou úplně v začátcích. Budeme dělat první verzi scénáře. Základem je Švankmajerova filmová povídka z roku 1971, která vyšla v takovém polosamizdatu a využívá některé části z Čapkova díla Ze života hmyzu. Ochotníci zkoušejí její druhé jednání a na tomto backgroundu on vypráví svůj příběh," řekl Kalista.

Film, který se má blížit černé grotesce, bude více hraný než animovaný. „Každý film děláme trochu jinak, teď musíme vymyslet, jakou formou to bude. Souběžně s psaním scénáře natočíme spoustu zkoušek. Po první fázi scénáře ho budeme nabízet dalším koprodukčním partnerům," dodal Kalista. Tvůrci filmu zatím neuvažovali o hereckém obsazení, začátkem příštího roku by měla být hotova první verze scénáře.

Děj se odehrává v hospodě na malém městě. Je zavřeno, židle jsou na stolech. Na věšáku visí hmyzí šatičky – sukénka z krepového papíru, papundeklová a pestrá motýlí křídla a černé lesklé krovky. V koutě sedí šest ochotníků; režisér, Růžena, pan Václav, pan Borovička, ajznboňák Kopřiva a slečna Jitka. „Během zkoušky se prolnou životy ochotníků s osudy Čapkových postav. Režisér Cvrček umoří pana Václava, milence své ženy. Panu Borovičkovi se podaří převtělení do chrobáka tak přesvědčivě, že opustí nadobro svoji lidskou podobu. Během zkoušky se rodí i umírá, čas nehraje roli. Vše se odehrává na pozadí Čapkovy hry, kde se hmyz chová jako lidi a lidi jako hmyz, řekl Kalista.

„Ze života hmyzu je misantropická hra. Můj scénář tuto misantropii prohlubuje, tak jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm. Také by se nemělo zapomínat na poselství Kafkovy Proměny," uvedl Švankmajer.

Rozpočet filmu, který už má slovenského koproducenta, je odhadován na 40 milionů korun. Tvůrci ho budou většinou natáčet ve vlastním ateliéru, ve starém biografu v Knovízi u Slaného, kde natočili všechny poslední filmy; reálie pak ve Slaném a minimálně v Bratislavě.

„Přemýšleli jsme, jestli ho ještě máme točit, protože už jsme staří. Rozhodli jsme se, že ano, protože jsme filmaři a prostě nám to nedá," řekl Kalista, podle něhož mají v šuplíku řadu připravených látek.

Švankmajerovo jméno ještě nezajišťuje, že seženou peníze, vábí „pouze" hodně zájemců z celého světa. „Už jsme byli na festivalu v Rotterdamu a na dalších podobných marketech, kde se shánějí koproducenti a investoři. Ale to jsou zájemci, kteří se na nás spíše nalepí. My potřebujeme někoho, kdo do toho skutečně dá peníze. Autorsky si to zvládneme, film si nejlépe umíme udělat sami," dodal Kalista.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.