Klaus jmenoval nové ministry

Václav Klaus ve čtvrtek ráno jmenoval dva nové členy vlády Petra Nečase. Jan Kubice nahradil v křesle ministra vnitra Radka Johna, Radek Šmerda pak v čele ministerstva dopravy Víta Bártu. Očišťování vlády od ABL bude podle premiéra pokračovat.

(vd)

21.04.2011 10:06


Spoluautor: ČTK

420831_mediafax_mikulas_krepelka

Prezident doufá, že jmenováním nových ministrů je vládní krize u konce. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Koaliční vláda premiéra a předsedy občanských demokratů Petra Nečase doznala změn. Prezident Václav Klaus ve čtvrtek ráno jmenoval na Pražském hradě dva její nové členy. Jan Kubice nahradil v křesle ministra vnitra vicepremiéra Radka Johna, Radek Šmerda pak vystřídal v čele ministerstva dopravy Víta Bártu.

Vládní změny jsou výsledkem dohody občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných, kterou strany uzavřely v pondělí v noci po více než týden trvající krizi. Oba noví ministři jsou nestraníci. Václav Klaus doufá, že čtvrtečním jmenováním nových ministrů je vládní krize u konce.

„V každém případě nás všechny poškodila a já věřím, že právě v tuto chvíli, v tuto minutu, byla tímto jmenováním definitivně ukončena," prohlásil prezident. Jeho naději mohou zklamat stále se objevující spory mezi koaličními lídry a jejich vzájemné výpady v médiích.

Radek John ve vládě zůstává, jako vicepremiér bude odpovědný za boj s korupcí, oficiální pověření dostane od kabinetu později. Klaus ve čtvrtek Johna z vnitra odvolal a přijal Bártovu demisi.

„Přicházíte v komplikované chvíli vládní krize. O to více bude vaše činnost ve funkcích veřejnosti a všemi sledována," upozornil nové ministry prezident. Zdůraznil, že dnešní akt není pouhým jmenováním dvou ministrů, ale právě i symbolickým ukončením krize. Doufá také, že opět nastane fáze produktivní a tvůrčí vlády.

Vyústění vládní krize podle mnoha expertů oslabilo předsedu vlády Petra Nečase. Premiér a předseda občanských demokratů totiž původně požadoval odchod z vlády každého, kdo je nebo byl spojený s bezpečnostní agenturou ABL. Nečas proto navrhoval odvolání Radka Johna z ministerstva vnitra a Josefa Dobeše z ministerstva školství

„Poté, co byli občané vystaveni těžko uvěřitelným absurditám, v podobě skandálních odhalení o Věcech veřejných, vzájemným urážkám koaličních partnerů, a údajně ,nekompromisním' návrhům premiéra Petra Nečase na odvolání dvou ministrů za VV, jsme se, mezi jiným, dozvěděli, že Radek John, kterého chtěl Nečas odvolat pro údajnou neschopnost, byl ,povýšen' do funkce místopředsedy vlády s portfoliem boje s korupcí,“ napsal pro středeční vydání deníku Právo politolog Jiří Pehe.

Premiér Petr Nečas se tak podle Peheho stává nevěrohodnou figurkou. „Nejenže nedokázal prosadit odvolání ministrů, které ve své vládě zjevně nechtěl, ale nakonec přistoupil pod kuratelou prezidenta na řešení, jež je naprostým výsměchem jeho silným řečem na začátku krize,“ myslí si politolog.

Nečas: očišťování vlády od ABL bude pokračovat
Premiér a předseda ODS Petr Nečas přitom v rozhovoru pro čtvrteční Hospodářské noviny uvedl, že očišťování vlády od vlivu agentury ABL bude pokračovat. Ve funkci by měl podle jeho slov skončit náměstek ministra vnitra Michal Moroz, který vlastnil bezpečnostní agenturu a podle médií s ABL spolupracoval.

Znovu zpochybněno je údajně právě také místo ministra školství a bývalého personálního ředitele ABL Josefa Dobeše.

Nečas už s budoucím ministrem vnitra Janem Kubicem odchod Moroze předjednal. „Měl jsem vážný rozhovor s Kubicem a shodli jsme se na tom, že pozice náměstků na ministerstvu vnitra těžko mohou zastávat lidé, kteří nemají prověrku na stupeň tajné," uvedl premiér.

Moroz na prověrku stále čeká, zprávu o svém konci na resortu nechtěl komentovat. „Pokud má pan Kubice pokyn mě odvolat, zatím mi to nesdělil," řekl Hospodářským novinám. Podle informací čtvrtečních Lidových novin ale Kubice na středeční večerní schůzce Morozovi řekl, že už s ním nepočítá.

Důrazné varování od premiéra dostal také budoucí ministr dopravy Radek Šmerda, který je nestraník. Šmerda totiž v úterý oznámil, že bude své kroky v resortu konzultovat s odcházejícím ministrem Vítem Bártou z Věcí veřejných.

„Výrok o konzultacích s panem Bártou jsem nezaznamenal, ale pokud by tak pan Šmerda činil, zpochybnil by tím svou kompetenci zastávat pozici ministra. Musí být schopný nést zodpovědnost a činit samostatná rozhodnutí," uvedl Nečas. „Pan Bárta není ministrem dopravy, je jen poslancem," doplnil premiér.

Představitelům Věcí veřejných se ale podle listu tento vzkaz nelíbí. „Máme jasnou dohodu, že po očištění se na úřad vrátím, a pan premiér ví o tom, že mi jde o zachování kontinuity. Věci veřejné, pan Šmerda i já se podle toho hodláme chovat. Jestli to pan premiér míní zpochybňovat, považuju to za velmi zásadní informaci, kterou bych rád slyšel od něho," řekl Bárta Hospodářským novinám.

Nečas také poznamenal, že k očištění Bárty nebude stačit pouhý verdikt, že nespáchal trestný čin. „Fakta jsou příliš závažná. Politická odpovědnost je širší než jen spáchání trestného činu," poznamenal Nečas. Bárta čelí podezření, že korumpoval své spolustraníky a budoval Věci veřejné pouze jako prostředek ke zbohatnutí.

Přestože v kabinetu zůstává Dobeš, premiér hodnotí svůj pokus o očištění státní správy od vlivu agentury ABL jako úspěšný. Uvedl, že za poslední dva týdny odešli tři lidé spojení s ABL – náměstek ministra školství Kryštof Hajn, náměstek ministra dopravy Martin Sýkora a Vít Bárta.

Nečas přitom nespecifikoval, zda již v létě bude znovu navrhovat odvolání ministra školství Dobeše. Sám Dobeš Hospodářským novinám zopakoval, že o odstoupení bude uvažovat až v případě, že by selhala příprava státních maturit.

Bártovu demisi a výměnu na ministerstvu vnitra považuje Nečas za důstojný výsledek, i když kvůli němu bylo třeba udělat velké ústupky. Nečas poznamenal, že předseda Věcí veřejných Radek John se na vnitru trápil. „Byl první na mém seznamu, kdo měl ze svého resortu odejít," dodal.

Změny ve vládě mají ukončit krizi, kterou rozpoutala informace o tom, že ministr dopravy a neformální lídr Věcí veřejných Bárta údajně uplácel své stranické kolegy. Bárta podal demisi, vrátit do vládní funkce se chce, až se očistí.

Nečas ale požadoval vedle odchodu Johna z ministerstva vnitra ještě konec vládního angažmá ministra školství a místopředsedy Věcí veřejných Josefa Dobeše. Jeho odvolání ale nakonec z Hradu stáhl.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Krizová vláda. Pátek, 22.Dubna 2011, 12:35:46

Poprvé v polistopadovém období máme, alespoň podle mého soudu, vládu ve stavu permanentní krize. Je podivné, že se do takové situace dopracovala teprve vláda, která má ve sněmovně největší převahu nad opozicí z celých dějin ČR. Nechci na tomto místě analyzovat, co je toho příčinou. Z krizové situace vlády vystupují viditelně kauzy Drobil, Vondra, VV a Bárta. O těch vnitřních veřejnost příliš neví, ale také existují, takže jde o permanentně napjatý stav v nejvyšším orgánu exekutivní moci, což je doslova explosivní situace. Jeho viditelným projevem je příliš hodně skandálů za necelý rok. Musím však říci, že tomu napomáhá sám Nečas, který oproti svému jménu není ve skutečnosti bossem do nepohody, čti krizový manažer. Z vnitřního problému VV sám si vygeneroval vládní krizi. Kdyby jen přijal demisi Bárty a neeskaloval ji, mohl mít více klidu na vládnutí a méně animozit v kabinetu samotném. Řešení, které 21.4. bylo uskutečněno, nejenže krizový stav vlády vůbec neřeší, ale ho ani nesnižuje, ba právě naopak, vytvořilo šanci na nové zviditelňování její existence.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.