Američtí aktivisté ztrestali General Electric za neplacení daní

Aktivisté z iniciativ Yes Men a US Uncut dostali do médií falešnou zprávu, že známá americká společnost plánuje vrátit daňový přeplatek státu. V čase krize a škrtů se jim tak podařilo upozornit na fakt, že koncern daně téměř neplatí.

(pjed)

14.04.2011 17:45

A1

Loga GE (vpravo) jsou dnes k vidění všude. Filiálka koncernu GE Money se tradičně chlubí sponzorstvím olympijských týmů. Foto Sarah Sosiaková, flickr.com

Občanským iniciativám US Uncut a Yes Men se podařilo vytrestat americký koncern General Electric (GE), známý svou snahou vyhýbat se placení daní. Aktivisté ve středu rozeslali do velkých agentur falešnou tiskovou zprávu, dle níž se GE rozhodla „pro záchranu amerických pracovních míst“ věnovat státní pokladně vrácenou daň ve výši 3,2 miliardy dolarů (54 miliard korun). Hospodářská redakce agentury AP přitom mystifikaci neprohlédla a zprávu zařadila do svého servisu. Korporace se tím dostala do trapné situace, ve které musela chvalitebný záměr popřít a zároveň čelit otázkám na svoji daňovou politiku.

Cena akcií společnosti následně poklesla o čtyři centy, dokládá agentura Reuters.

GE vykázala za rok 2010 jenom v USA zisk 5,1 miliardy dolarů (86 miliard korun). Daň z tohoto příjmu doposud nezaplatila a podle staršího vyjádření svého hlavního mluvčího Garyho Sheffera se ji pokusí optimalizovat na co nejmenší legální výši.

Vláda Baracka Obamy přitom v rámci současných sporů o rozpočet musela přistoupit k rekordním škrtům.

„Ve Spojených státech platí obludné zákony, které umožňují korporacím optimalizovat daňové platby téměř na nulu. Obyčejní Američané současně přicházejí o základní (sociální) služby,“ napsal Mike Bonanno z iniciativy Yes Men agentuře AFP v e-mailu, ve kterém vysvětluje motivy činu.

„Podle nás je to zločin a je potřeba změnit zákony tak, aby se něco podobného nedělo,“ uvedl dále.

CNN k případu připomíná, že přesvědčivosti mystifikace pomohla také složitost daňových výjimek a úlev, v nichž už se neorientují ani ekonomičtí novináři. Iniciativě aktivistů například předcházela analýza newyorských Timesů z 25. března, která na možnost vrácení zmíněných 3,2 miliardy z daně chybně upozornila. Teprve po několika týdnech se expertům známého magazínu Fortune podařilo prokázat, že GE nemá na vrácení částky nárok.

Fakt, že i při 5,1miliardovém zisku může společnost platit jen minimální daň z příjmu, nicméně nikdo nevyvrátil. Sama GE ústy svých mluvčích prohlašuje, že na daňovém přiznání za rok 2010 ještě pracuje, a výši skutečné částky tají.

Iniciativy jako Uncut či Yes Men fungují v USA, ale třeba i v Británii již několik let. Známější Yes Men založil spolu s Bonannem Andy Bichlbaum. Dvojice mystifikátorů proslula metodou tzv. nápravy totožnosti, při níž se jeden z nich vydává před médii za zástupce určité korporace a upozorňuje na různé kontroverze v jejím podnikání. Sdružení Uncut zase pořádá tzv. sit-in blokády před sídly společností, které jsou známy neetickým přístupem k zaměstnancům či právě vyhýbáním se daním.

General Electric je dnes s 285 tisíci zaměstnanci druhou největší společností světa. Má nadnárodní charakter, což využívá i k příslušnému vyvádění daní do tzv. rájů. Prostřednictvím filiálek GE Industrial, GE Energy či GE Money podniká v řadě různých odvětví. Koncernu patří i mediální společnost NBC, která provozuje vlastní rozhlas, televizi a plnohodnotný tiskový servis.

Další informace:
Reuters GE target of hoax saying it will return tax refund
AFP Activist group behind GE hoax
CNN GE: Tax refund press release is a 'hoax'
Fortune The truth about GE's tax bill


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.