Afghánistán: Karzáí chce do vlády korupčníka

Protidrogovou politiku má v Afghánistánu řídit bývalý ministr vnitra Zarar Ahmad Muqbal odvolaný kvůli své neschopnosti a zkorumpovanosti.

(sea)

11.01.2010 10:49

4208757528_5244a27aef_b

Boje proti drogám chce Karzí svěřit bývalému ministru vnitra Muqbalovi, který musel rezignovat pro svou zkorumpovanost a neschopnost. Foto ISAF Public Affairs

Potírání afghánské velkovýroby drog chce prezident Hámid Karzáí svěřit bývalému ministru vnitra, který byl z úřadu odvolán kvůli obviněním z korupce a nekompetentnosti. Nominací Zarara Ahmada Muqbala na jeden ze zbývajících šestnácti postů ve své nové vládě Karzáí pravděpodobně rozzlobí Brity, kteří se zasloužili o jeho propuštění z dřívější ministerské funkce, píše pro Guardian Jon Boone z Kábulu.

Členové dolní komory afghánského parlamentu se s Muqbalem a s ostatními kandidáty sejdou k pohovoru tento týden. Poté budou o přijetí nové vlády hlasovat. Prezident Karzáí chce kabinet stihnout sestavit ještě před mezinárodní konferencí o Afghánistánu, která se koná 28. ledna v Londýně.

Z Karzáího plánu jmenovat vládu už počátkem ledna sešlo, když afghánský parlament v tajném hlasování dvě třetiny jeho kandidátů nové vlády nepřijal.

Velká Británie je mezi spojenci NATO v Afghánistánu hlavním pomocníkem v boji proti opiovému průmyslu s multimilionovým obratem, jenž stojí za většinou podplácení v afghánském parlamentu. Britský právník, který v Afghánistánu cvičil úředníky v době Muqbalova řízení ministerstva, jeho nominaci na funkci nejvyššího protidrogového zmocněnce označil za „naprostý výsměch“. Ministerstvo vnitra se podle něj za Muqbalovy vlády stalo synonymem korupce a neschopnosti.

Tlak na odvolání Muqbala vzrostl na konci roku 2008, kdy si mezinárodní komunita konečně uvědomila, že bezuzdné uplácení policejního sboru vede Afghánistán do rukou Tálibánců.

Muqbal se včera ve svém domě v Kábulu připravoval s poradci a odborníky na protidrogovou problematiku na plánovanou schůzku s poslanci, jež se pravděpodobně uskuteční ve středu. Obvinění z korupce popírá. „Boj s drogami není záležitost jednoho či dvou dnů. Pro svět a Afghánistán je to závažný problém, věřím ale, že se strategií, plánováním a pomocí mezinárodní komunity se s ním dokážeme vypořádat,“ vyslovil se Muqbal.

Do seznamu ministerských kandidátů Karzáí zahrnul několik nových jmen, včetně tří žen. To je ale podle odborníků prezidentova obvyklá taktika. „Na jednu stranu mu navržení více žen umožní vykázat pozitivní vývoj, zároveň ale přichází s kandidáty, kteří mezinárodní komunitě i většině Afghánců nahánějí hrůzu,“ uvedl Thomas Ruttig z expertní skupiny Síť afghánských analytiků.

Další informace:
Karzai selects sacked minister for key post in Afghanistan's new cabinet


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.