Bure_

Otakar Bureš

Profil

Autor studuje filosofii a čínštinu, v současné době pobývá v Číně.

Komentář

Český rybník brutálně napadla horda přistěhovalců

Konflikt u petičního stánku v Olomouci vyvolal až nečekaně rozsáhlou debatu. Pokud je takový incident tématem, je to ten nejlepší symptom xenofobního viru, který v posledních měsících zahlcuje českou veřejnost.

Komentář

Anarchista Chomsky volá po samosprávě

Českou republiku tento týden navštívil Noam Chomsky. Ten je nejenom lingvistou, vědcem a politickým kritikem, ale také anarchistou, k čemuž se sám otevřeně hlásí.

Komentář

Učte své děti romsky! Aneb čínský autobus

Město Li-ťiang ležící na jihozápadě Číny je historickým centrem etnika Nasi. Nasijská kultura mizí, můžeme zde ale narazit i na pozitivní trendy, jedním z nich jsou li-ťiangské autobusy podporující, aby se děti učily nasijsky.

Image

Komentář

Přijde den, kdy naše mlčení bude mocnější než hlasy, které se dnes snažíte umlčet!

Otakar Bureš popisuje, co stálo v pozadí 1. máje jako svátku práce. 1. května 1886 vstoupili dělníci v USA do generální stávky s požadavky politických práv, lepších pracovních podmínek a především osmihodinové pracovní doby bez snížení platu.

Komentář

O terorismu a nacionalismu

Otakar Bureš navazuje na své dva předchozí texty o teroristických útocích v Číně a pozadí sporu mezi Ujgury a Čínou, ve svém třetím textu na toto téma se věnuje obecnějším úvahám o terorismu a nacionalismu.

Komentář

O Ujgurech podruhé

Otakar Bureš navazuje na svůj text z minulého týdne, ve kterém se věnoval teroristickým útokům v Číně. Pozadí sporu mezi Ujgury a Čínou může být přínosné i pro Českou republiku.

Komentář

Ujgurové a Čína, nerovnost, národ a ti druzí

Povrchní pohled podle Otakara Bureše svádí přehlížet motivace a důvody politického násilí ze strany menšin. Zároveň se na obdobné případy v různých zemích pohlíží nestejným metrem. Málokdy se ale mluví o společné příčině – nerovnosti.

Komentář

Aktivisté Greenpeace protestovali proti chemikáliím

V Miláně se konal happening Greenpeace proti užívání toxických chemikálií při výrobě dětských oděvů luxusních značek. Česká televize o tom informovala tak, že Greenpeace protestovali proti chemikáliím.

Komentář

K emancipaci sexuálních menšin, situace v Číně

V souvislosti s olympijskými hrami v Soči se rozvinula debata o právech LGBT komunity v různých částech světa. Jak je na tom s jejich dodržováním Čína? Homosexualita zde byla dekriminalizována v roce 1997.

Komentář

Zmatený poslanec, aneb u Orwella na dvorku

Otakar Bureš ve svém textu brání squatting, mimo jiné také reaguje na sloupek Jiřího Dolejše „Český squatting, legální projekt nebo vzpoura?“.

Komentář

Velké vyprávění Josefa Hellera a malé Martina Škabrahy?

Otakar Bureš reaguje na text Josefa Hellera, ve kterém polemizoval s intelektuály, podle nichž jsou národy jen nahodilé konstrukty.

Zobrazeno 11 / 11