Mikulas_vymetal

Mikuláš Vymětal

Profil

Autor pracuje jako evangelický farář, vyučuje hebrejštinu a aktivně vystupuje ve prospěch sociálně vylučovaných menšin. Studoval křesťanskou a židovskou teologii v Praze, Berlíně, Vídni a Jeruzalémě.

Image

Komentář

Bezdomovec a uprchlík aneb vánoční evangelium

Příběh Vánoc je nám vzdálen časově a místně, jeho témata jsou ale živá dodnes. Pojednává o strachu a násilí i o tom, láska mezi blízkými a přátelství mezi vzdálenějšími zvládnou i krize, že solidarita k vlastním i cizím za to stojí.

Image

Komentář

Salam alejkum, bratři katolíci!

Muslimové a křesťané se společně setkali na bohuslužbě v kostele Nejsvětějšího srdce Páně. Reagovali tak na vraždu francouzského kněze Jacquese Hamela. Teroristům a extrémní pravici se jejich sny o rozdělené společnosti jen tak nevyplní.

Image

Rozhovor

Pro své mrtvé vaříme bobaľki. Romské Vánoce dříve a dnes

Evangelický farář Miluláš Vymětal hovořil s občansky aktivními Romy nejen o tom, jak slavili Vánoce v minulosti a jak je slaví dnes. Z rozhovorů vyplývá jak hodně se tradiční společenství proměnila během několika desítek let.

Komentář

Vyložte mi sen této noci

Odkaz mistra Jana Husa je i dnes aktuální. Vystupoval proti boháčům, kteří neberou ohled na chudé. Rovněž mír byl pro Husa tak důležitý, že si o něm chystal do Kostnice kázání, které tam nemohlo zaznít.

Komentář

Islámský stát v Evropě

Islámský stát získává na mnoha místech spojence – totiž odpůrce muslimů, kteří nechtějí vidět pestrou realitu konkrétních muslimských lidí kolem sebe a vyhovuje jim obraz krvežíznivého muslima. Verbířem je zde strach z islámu.

Komentář

Pochod romské hrdosti – představy a realita

O víkendu se v Praze konal pochod hrdosti Romů – Roma Pride. Sešlo se zde velmi pestré společenství, dobře reprezentující současnou pestrou českou společnost.

Zobrazeno 6 / 6