Id

Pavel Himl

Profil

Autor učí historii na Fakultě humanitních studií UK. Je vedoucím sekce pro vzdělávání a vědu Strany zelených.

Image

Komentář

Společenská role vzdělání a školy se mění

Škola by měla být místem, kde získáváme porozumění složité realitě, které poskytuje prostor pro kritickou pedagogickou práci a které vzdoruje tlakům na podřízení vzdělávání momentálním politickým a ekonomickým zájmům.

Image

Komentář

Novela vysokoškolského zákona: hodně autonomie za málo peněz

V perspektivě dobešovského roku 2012 je současná novela vysokoškolského zákona formálním úspěchem: fakulty a studenti si udrží autonomii. Stále však půjde spíš o autonomii chudých.

Komentář

Jiní a stejní. Dilemata LGBT politiky

Letošní Prague Pride nebyla jen manifestovaným poselstvím širší veřejnosti, ale znovu otevřela i otázky uvnitř samotné LGBT komunity. Je prvořadým cílem sexuálních menšin uznání jejich jinakosti, nebo naopak jejich totožnosti?

Komentář

Podnájmy pro podlidi

Hypoteční ideologii se podařilo změnit samotný jazyk, v němž se mluví o bydlení. Přitom lidským právem není ani hypotéka, ani byt v osobním vlastnictví, ale samo důstojné bydlení.

Komentář

Škola z jiné planety

V souvislosti s nedávnou debatou o diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému není bez zajímavosti rozhlédnout se v zahraničí. Pavel Himl nabízí svoje zkušenosti z leicesterské školy nominované mezi nejlepších osm britských škol.

Komentář

Být buzna je politikum

Blíží se další ročník festivalu gay, lesbické a trans hrdosti Prague Pride. Přestože se jeho pořadatelé brání, že nejsou političtí, natož aktivističtí, ve světě, ve kterém žijeme, je už samotné být buzna, Rom či tělesně hendikepovaný politikum.

Zobrazeno 6 / 6