Vlasakcb

Richard F. Vlasák

Profil

Autor je historik, teolog a novinář. Vystudoval kulturní historii v Českých Budějovicích, studoval evangelickou teologii v Praze, v Tübingenu, v Lipsku a nyní v Basileji a teologickou antropologii na TF JU. Působil jako politický komentátor Deníku. Byl historikem v Husitském muzeu v Táboře. Spolupracoval jako odborný poradce Kláry Smolíkové při vzniku knih Husité a především H.U.S. - úplně světovej. Připravoval konferenci Evropských protestanských muzeí v Táboře. Je nositelem ocenění Médaille Société de l'histoire du protestantisme français.

Image

Komentář

Je za pět minut dvanáct? Ne, už bije

Předpokladem demokratického vývoje české společnosti je přiznání vin a formulování nové společenské smlouvy. Nezbývá mnoho chvil, upozorňuje teolog Richard F. Vlasák ve svém projevu.

Komentář

O prázdnosti upřímně?

Autor polemizuje s Petrem Bittnerem, který kritizoval ve svém článku způsob, jakým Jiří Drahoš ohlásil svou kandidaturu do Senátu PČR a založení spolku Společně pro Česko. Podle něj není kritika Jiřího Drahoše spravedlivá.

Image

Komentář

Zrušme silné kraje a nahraďme je srozumitelnými okresy

Richard F. Vlasák kritizuje současné fungování krajských samospráv. Jednou z institučních zábran proti vlivu krajských mafií i podnětem k větší občanské angažovanosti může být podle něj plné obnovení okresů.

Image

Komentář

Jak jsem kandidoval za lidovce

David Macek na našich stránkách oznámil důvody, ze kterých přestává být členem KDU-ČSL. Na jeho deklaraci navazuje i Richard F. Vlasák se svou vlastní zkušeností s jihočeskými lidovci.

Komentář

Národní socialisté se stávají fašisty

Autor díky svým rodinným kořenům je spojen i s tradicemi České strany národně sociální (ČSNS). Nyní na obranu těchto tradic protestuje proti politickým vystoupením nástupnických stran ČSNS.

Komentář

Masaryk a Zeman

Miloš Zeman rád dává najevo, že pokračuje v tradici prezidenta T. G. Masaryka. V sobotu uctil jeho památku. Navazuje ale skutečně svými činy na to, co Masaryk představoval?

Komentář

Proč jsem husita

Daniel Soukup podle Richarda F. Vlasáka shrnul předsudky vůči husitství, a tím jen potvrdil exkluzivní pozici, jíž si katolictví v české kultuře nárokuje. Přehlédl však demokratický potenciál tohoto hnutí.

Komentář

Wo ist mein Heim?

Německo je demokratický stát, který má své problémy, a hnutí PEGIDA nebo LEGIDA jsou toho dokladem, ale dokáže jim čelit. Česká republika se však podobá spíše ustrašené a ponížené zemičce

Komentář

Lipsko je jiné než Drážďany

Proti extremismu a islamofobii protestovalo v universitním městě Lipsku přes 35 000 občanů. Ve stejnou dobu zde probíhala demonstrace lipské odnože hnutí PEGIDA.

Komentář

Kdo není se mnou, je proti mně…

Richard F. Vlasák navazuje na texty Evy Hájkové věnované křesťanství a pravdě. Co z příběhu Ježíše plyne pro křesťanskou politickou etiku?

Komentář

Palachovské přemýšlení a vzpomínání

Letos si připomínáme čtyřicet pět let od smrti Jana Palacha. Co nám jeho čin říká dnes? Jak ho chápat? K čemu nás vyzývá?

Komentář

Demokracie dnes a zítra

Zveřejňujeme projev u příležitosti výročí spjatého s Dr. Edvardem Benešem, ve kterém se jeho autor zamýšlí nad současným stavem demokracie a připomíná dílo druhého prezidenta, od jehož smrti uplynulo 3. září 65 let.

Komentář

Tradice republiky

Miloš Zeman je levicový populista, který má blíže k Václavu Klausovi, než k vlastní bývalé straně. Levice se musí vypořádat s faktem, že i její řady zaplňují lidé jako on. Pokud má ale liberální demokracie u nás na kahánku, není to vina Miloše Zemana.

Komentář

Proč volím Táňu Fischerovou, a ne Jiřího Dienstbiera

Volby prezidenta republiky jsou mimo jiné testem české levice. Je schopna odolat lobystickým tlakům, frázím nebo partajničení?

Komentář

Pravda a láska v jižních Čechách

Autor komentuje petici proti zvolení Vítězslavy Baborové do funkce radní pro oblast školství a kultury. Jde podle něj o důkaz úpadku jihočeské levice i pravice.

Zobrazeno 15 / 15