Hruby_orez

Karel Hrubý

Profil

Autor je sociolog, politolog a politik. Od r. 1945 působil v Československé sociální demokracii, v 50. letech byl vězněn. V roce 1968 se stal členem přípravného výboru pro obnovu ČSSD, v září téhož roku emigroval. Od roku 1972 zastával čelné funkce v exilové ČSSD, byl jejím posledním předsedou (do r. 1995). Jako vědec se zabýval mj. osobností a dílem T. G. Masaryka. Je spoluautorem a editorem sborníku Léta mimo domov. K historii Československé sociální demokracie v exilu (1996). Žije v Basileji.

Image

Komentář

Na co je nám Evropská unie

Dnes se ve východní části Evropy překvapivě ozývají skeptické hlasy k Evropské unii, která vedle hospodářských i právních výhod chrání i její bezpečnost a identitu. Zapomínáme, že proti nebezpečí z východu jsme nikdy neobstáli sami.

Komentář

Bude ČSSD opakovat omyl z února 1948?

Pokud by ČSSD vstoupila do vlády, přebírá spoluodpovědnost za další vývoj. Nic nezabrání tomu, aby Babiš vládu v budoucnu rekonstruoval bez ní. Bylo by to opakování chyby z roku 1948.

Komentář

Jeden barák v centru Prahy aneb O hodnotách a politickém marketingu

Autor, člen ČSSD od roku 1946 a její poslední exilový předseda, vysvětluje nejen Jiřímu Zimolovi, co jsou to sociálně-demokratické hodnoty, a proč spojencem strany dnes nemůže být ani Andrej Babiš, ani Miloš Zeman.

Image

Komentář

Hluboké sebeneporozumění sociální demokracie

Poslední předseda ČSSD v exilu Karel Hrubý ve svém komentáři upozorňuje, že současná česká sociální demokracie opět přehlíží základní myšlenku určující její směřování: bez demokracie není možné dosáhnout sociální spravedlnosti.

Komentář

Obrana dobrého jména

Karel Hrubý, poslední předseda ČSSD v exilu, polemizuje s textem Lukáše Rázla „Začátek konce sociální demokracie“, který jsme zveřejnili minulý týden.

Komentář

Koaliční způsobilost českomoravských komunistů

Čeští komunisté se přizpůsobují proměnlivým historickým podmínkám, základní vazby na leninskou interpretaci marxismu se ovšem nevzdávají – proto bychom měli být k jejich údajné demokratičnosti mnohem skeptičtější.

Zobrazeno 6 / 6