Lucie Česálková

Profil

Lucie Česálková je filmová teoretička a kritička. Působí jako odborná asistentka na Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU v Brně. Je redaktorkou časopisů Iluminace a Cinepur, v minulosti byla členkou redakce Literárních novin a spolupracovnice nakladatelství Prostor a Didaktis.

Image

Recenze

Těžký úděl pokrokové holky v říši míru a bratrství

Jednou z nejlepších možností, jak odhalit společenský systém v jeho podstatě, je nechat o něm hovořit dítě. Irena Brežná se o to pokusila a napsala román konstruovaný na jedné straně dětským viděním, na druhé pak jazykem komunistické propagandy.

Image

Recenze

Když kuráž je i pro starý

Opravdová kuráž bratří Coenů se může jevit jako film dost necoenovský. Oproti původní předloze autoři příliš neexperimentovali. Upozaďují však nejkřiklavější westernové ornamenty a soustředí se na postavy psanců obývajících nehostinný svět.

Image

Recenze

To kuře je přece kuře

Jonathan Safran Foer má za sebou dva velmi úspěšné romány a jednu nebeletristickou knihu, která rozpracovává a zkoumá pozadí jedné velké lidské vášně – konzumace masa.

Zz

Recenze

Inteligentní komedie s matoucím názvem

Vcelku odpudivý název nového filmu Děcka jsou v pohodě je dost zavádějící. Zdaleka se nejedná o lacinou filmovou tretku určenou pro teenagery. Ani sledování porna zde není samoúčelné. Vše předznamenává příští podstatné konflikty a konfrontace.

Zz

Recenze

Obyčejnost nemístná i upřímná

Již od prvních okamžiků svého charakteristického pohybu na scéně působí hlavní hrdina snímku Na mamuta! jako zcizující prvek – nemístně, jako by tam ani nepatřil. Podivínského řezníka z jatek Sergea Pilardosseho totiž hraje Gérard Depardieu.

Image

Analýza

Podvratné vypravěčství Donalda Barthelma

„Míchat kousky toho a onoho z různých oblastí života, aby vzniklo něco, co dosud neexistovalo,“ taková je tvůrčí metoda amerického postmodernisty Donalda Barthelma, jehož román Mrtvý otec vyšel v nakladatelství Argo.

Image

Recenze

Pomalé zatmívání luxusu

Dvacáté století jako historie sepsaná člověkem, jenž pomalu slepne v rozpadajícím se domě. Takový je námět posledního románu E. L. Doctorowa Homer a Langley.

Image

Recenze

S vírou na rozcestí

Bosenská režisérka Jasmila Žbaničová ukazuje ve svém novém filmu jak podivnost světa islámských fundamentalistů, tak prázdnotu západního liberalismu. Zamýšlí se nad tím, jak si dějiny podrobují lidi, jak je poznamenávají a nesmiřitelně rozdělují.

Image

Recenze

Čas vydat se na cestu

Dokážeme si ještě vůbec představit, že chůze nemusí být jenom aktivní zahálkou, ale skutečnou prací? Vztahu mezi člověkem, přírodou, pohybem napříč městy i venkovem se věnuje Thomas Espedal v románu nazvaném Jít.

Zz

Recenze

Chvála (filmových) kouzelníků staré školy

Ač byla animovanému filmu prorokována téměř výhradně trojrozměrná budoucnost, nový snímek Sylvaina Chometa sebevědomě dokazuje, že nejúčinnějšími nástroji vzdoru jsou nejklasičtější techniky ruční animace a důraz na srozumitelný příběh s obecným přesahem.

Image

Recenze

Dobrý konec si můžete zařídit včas

Přitažlivost způsobu psaní Lidie Amejko paradoxně spočívá v absenci poselství. Po přečtení Známých příběhů v čtenáři zůstává nepříjemné prázdno – pocit, který provokativně neodpovídá tomu, co si sliboval před tím, než knihu otevřel.

Zz

Recenze

Intimní politikum z afrických plantáží

Poprvé uvedla režisérka Claire Denisová svůj poslední snímek Sama v Africe vloni na filmovém festivalu v Benátkách. Důmyslný český překlad jeho názvu snad připomene oscarové Vzpomínky na Afriku či Nikde v Africe, nicméně s klíčovou myšlenkou snímku se zcela míjí.

Image

Recenze

Vztek pod hladinou spořádanosti

Pro nedávno vydaný český překlad prózy Vyvrhelové se Elfriede Jelineková inspirovala někdejším děním kolem RAF. Na příběhu několika mladých lidí zkoumá příčiny jejich vzdoru vůči společnosti a vykořisťovatelská schémata, jež tomuto vzdoru tvoří ideové pozadí.

Image

Analýza

Devět skic příběhů, jak nenalézt otce

Dílo anglického prozaika Davida Mitchella si cestu ke čtenářům hledá jen s obtížemi. Mitchellovy romány, které můžeme pro jejich náročnost označit za svébytný experiment, lze souhrnně vnímat jako výzvu čtenářům i teoriím čtení.

Image

Kritika

Puzzle s káčou a větrníkem

Nový film Christophera Nolana Počátek je aktuálně nejzajímavějším filmem v české distribuci. V rámci schémat špionážního thrilleru si film pohrává s možností vytváření nových a často účelových vnitřních světů manipulací s lidským snem.

Zz

Recenze

Vynikající thajský vítěz Cannes

Letošní festival v Cannes čekala projekce snímku, jenž byl nakonec ověnčen Zlatou palmou, až v posledních dnech. O novince thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula se přesto jako o potenciálním kandidátovi na vítězství mohlo uvažovat již s předstihem.

Image

Kritika

Otrokem v nedobytné pevnosti vlastního já

O tureckém spisovateli Orhanu Pamukovi se u nás začalo mluvit teprve v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu, kterou obdržel v roce 2006. Aktuálně vydaný román Bílá pevnost jej představuje jako autora „nového historického románu“.

Image

Recenze

Z deníku zaprděný soudružky v dívčím věku

Nový román Petry Hůlové chtěl snad být vážně míněnou reflexí socialismu. Autorka se ale nechala strhnout vykonstruovanou fikcí, a předkládá čtenářům spíše hříčku se slovy podanou způsobem, který je jejímu vypravěčskému stylu vlastní.

Zz

Recenze

Černá ovce z Harlemu

Precious, překvapení letošní oscarové soutěže vstupující do českých kin, vede spíše k podezřívavosti. A stejně lze nahlížet i na jeho často alibistické zahraniční kritiky.

Zz

Kritika

Skok do Palahniukova módního světa

Ve svém prvním románu, který nebyl nakladatelem přijat, Chuck Palahniuk nepřímo poukazuje na to, jak nás ovlivňuje a pohlcuje populární kultura, jak se vsakuje do naší každodennosti, a to včetně myšlení a emocí.

Zobrazeno 20 / 29