Obr2

Štěpánka Šprynarová

Profil

Autorka je bývalá vedoucí vědecká pracovnice laboratoře fyziologie FTVS UK Praha.

Komentář

Člověk, zabiják nebo světec?

Každý člověk během svého života podléhá různým proměnám. Skrývají se za nimi tytéž mechanizmy biologického, psychologického a sociálního přizpůsobování. Za pozornost stojí dva mechanizmy tohoto přizpůsobování.

Komentář

Změnit svět pro šťastný život?

Společenských systémů bylo v dějinách několik, je ale možné žít ve společnosti, ve které budou všichni spokojeni? Podle některých názorů se takovým životem vyznačovalo společenství lovců-sběračů.

Komentář

Most mezi západní vědou a východní vírou

Tibetský vůdce dalajlama se rozhodl zahájit projekt, jehož cílem je spojovat západní vědu a východní meditace. Pro vědce i mnichy se jedná o velkou výzvu.

Glosa

Chodec jako ohrožený druh

Jít se projít po Malé Straně nemusí být žádná legrace, na chodce zde číhá řada nástrah. Na vině je především nedostatek tras pro pěší. Chodec tak o svůj prostor musí bojovat mimo jiné s osobními a nákladními automobily a cyklisty.

Komentář

Moc politiků – globálně a v české kotlině

V umění odvádět pozornost od kořenů problémů a faktickou podporou negativních emocí své populace čeští státníci nezaostávají za světovou politickou úrovní.

Komentář

O národním štěstí v OSN

Pokud stát vydává peníze, zvyšuje se HDP bez ohledu na to, jestli se jedná o zlepšení nebo zhoršení kvality života. Tento ukazatel nás tedy ve skutečnosti neinformuje o tom, zda jsme nebo nejsme bohatší.

Zobrazeno 6 / 6