Maminka

Anna Šabatová

Profil

Autorka je Veřejná ochránkyně práv. Vystudovala bohemistku na FF UK v Praze a má doktorát z teorie práva na Právnické fakultě MU. V minulosti byla z politických důvodů vězněna (1971-1973), do roku 1989 byla aktivistkou Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Image

Komentář

Neztrácejme lidskost

Europoslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL pořádala v pátek v kanceláři Veřejného ochránce práv konferenci Uprchlická krize - příčiny, stav a perspektivy řešení. Zveřejňujeme úvodní slovo ombudsmanky Anny Šabatové.

Komentář

Místo veřejného ochránce práv v demokratické společnosti

Přinášíme příspěvěk Anny Šabatové z konference s názvem Společnost, právo a politika, která proběhla 6. května na Filozofické fakultě UK. Autorka v něm popsala vývoj institutu veřejného ochránce práv od správního k lidskoprávnímu pojetí.

Komentář

Co dnes ohrožuje menšiny a proč se většina cítí ohrožena menšinami?

Přinášíme projev Anny Šabatové, který zazněl 11. dubna v Brně na úvod XXIII. ročníku brněnského sympozia „Dialog uprostřed Evropy“ tentokrát na téma „Lidé na okraji“. Sympozium pořádaly Společnost Bernarda Bolzana a mnichovská Ackermann-Gemeinde.

Image

Vzpomínka

Jsem hrdá na to, že jsme spolu "mluvčovali"

V pátek se v Praze konal pohřeb mluvčího Charty 77, novináře a publicisty Jana Šterna, který zemřel minulé úterý ve věku sedmaosmdesáti let. Zveřejňujeme řeč Anny Šabatové.

Komentář

Lidská práva a sociální stát

Včera proběhl v rámci EURO-MANIFESTACE proti utahování opasku seminář, na kterém Anna Šabatová přednesla příspěvek o lidských právech v sociálním státě. Ten zveřejňujeme.

Komentář

Umřel Ota Motejl

Na zesnulého Otakara Motejla vzpomíná Anna Šabatová, která s ním blízce spolupracovala jako zástupkyně veřejného ochránce práv v letech 2001-2007.

Image

Esej

Proč se hlásím k levici

Minulý týden v rubrice Víkend Deníku Referendum započala anketa Proč se hlásím k levici. Jedním z dnešních příspěvků je text Anny Šabatové.

Komentář

Hledejme pravdu, ne obětní beránky

Anna Šabatová reaguje na text Františka Kostlána úvahou o vnímání a hodnocení minulosti a důvodech kritiky ÚSTR v jeho dnešní podobě.

Komentář

Zákonem předepsaná minulost

Poslanecká sněmovna projednávala návrh zákona o účastnících protikomunistického odboje, který obsahuje řadu sporných bodů. Lze vůbec zákonem nadekretovat úctu?

Zobrazeno 9 / 9