Chiva

Josef Šmída

Profil

Autor je lidskoprávní aktivista, jako pozorovatel lidských práv a v advokační činnosti spolupracuje s watchdogovou organizací Western Sahara Recource Watch, je členem Global Greens Coordination za Evropské Zelené a členem Zelených Prahy 3, v minulosti pracoval pro OHCHR na rozvoji lidskoprávního rámce v Moldavsku, byl humanitárním dobrovolníkem v Srbsku a Řecku na pomoc a podporu uprchlíků, vystudoval politologii - latinskoamerická studia na FF UHK a sociální pedagogiku na HTF UK, během studia získal semestrální stipendium na UNNE v argentinské Resistencii, kde se zabýval okolnostmi argentinské špinavé války a později v Buenos Aires a v Montevideu příčinami politického debaklu městských guerill Montoneros a naopak kontinuálního politického úspěchu Tupamaros.

Komentář

Jsem tu, protože #přijímám

Sociální sítě v těchto dnech překypují dvěma trendy: nenávistí vůči uprchlíků a společnou solidaritou s jejich údělem.

Komentář

Ombudsmanka rozhodla v souladu s právem

Naše současná společenská diskuze poukazuje na hluboce zakořeněnou intoleranci a snahu o legitimizaci diskriminace a reinterpretaci základních lidských práv. Ta jsou univerzální a platí pro každou lidskou bytost bez rozdílu.

Komentář

Přehrada Belo Monte jako katastrofa v přímém přenosu

Přehrada Belo Monte je monstrózním investičním projektem v zájmu několika vyvolených developerských, stavebních, energetických a důlních společností. Delegace poslankyň z Evropském parlamentu doporučila brazilské vládě stavbu přehodnotit.

Komentář

Hroší kůže českého občana

Abychom vyšli ze široké společenské krize, ve které se nacházíme, musíme konečně vylézt z ulity a prosazovat své zájmy i jinak než jednou za pár let ve volbách.

Komentář

Učme se také nevolit: lekce II.

Pokud chceme vyjádřit svůj nesouhlas s kandidáty v druhém kole prezidentské volby a snížit politickou legitimitu vítěze, je nejlépe zůstat doma. Procentuální výsledek volby se totiž počítá pouze z platných hlasů odevzdaných pro jednoho z kandidátů.

Komentář

Učme se také nevolit

Už od chvíle, kdy se občanky a občané našeho státu dozvěděli, že budou volit hlavu státu oni a přímo, spatřil světlo světa fenomén „volba menšího zla“.

Glosa

Co se vlastně oslavovalo na festivalu Velká výzva?

V sobotu 9. června 2012 proběhl na pražské Letné svátek velice „mělké“ ekologie. Příčiny naší ekologické krize ale nelze odstranit bez skutečné mobilizace společnosti.

Image

Analýza

Vyvrcholí po 30 letech opět spor o Falklandské ostrovy?

Příští rok na jaře to bude přesně třicet let od chvíle, kdy Argentina zaútočila na Falklandské ostrovy a vojenskou silou si toto území nárokovala za své. Spor není ani po tolika letech zcela uzavřen.

Zobrazeno 8 / 8