209329_214488518568878_100000231950532_780183_597700_o

Ondřej Lánský

Profil

Autor je sociolog a mluvčí ProAltu, Iniciativy pro kritiku reforem a na podporu alternativ.

Komentář

DemoFest 2013 – Svět, ve kterém bychom chtěli žít

DemoFest, který zorganizovaly různé iniciativy minulou sobotu na Václavském náměstí, nebyl klasickou demonstrací, nýbrž otevřením veřejného prostoru k debatám o alternativách k současnému nespravedlivému systému.

Komentář

V politice musí platit: Naše životy nám nepatří!

Sociální demokracie se musí vrátit ke svým kořenům a postavit se na stranu lidí práce. Dnes to znamená jasně odmítnout neoliberalismus a jeho hlavního spojence antikomunismus.

Komentář

O rozpadu politického vědomí: k reflexi prezidentské volby

Prezidentská volba ukázala, že některé vrstvy společnosti lze mobilizovat již jen apoliticky, např. poukazem na „slušnost“. Proti ztrátě schopnosti těchto vrstev hájit své reálné zájmy nedokáže levice nabídnout nový a mobilizující diskurs.

Sloupek

Několik poznámek k úkolům levice

Česká společnost začíná odmítat neoliberální styl vládnutí. Úkolem levice je neoliberální praktiky odmítnout a neuvolnit tak prostor pro nějaký nebezpečný způsob odmítnutí sociálního řádu, který neoliberalismus nastoluje.

Komentář

Demokracie vypadá jinak!

Ondřej Lánský z iniciativy ProAlt pronesl u příležitosti výročí sedmnáctého listopadu na Václavském náměstí projev, který zveřejňujeme.

Sloupek

Dilema Romana Jocha: nadnárodní kapitál nebo polis

Členové iniciativ loajálních k "jakési mýtické, internacionální polis" by podle Romana Jocha neměli pracovat ve státní správě. Neradí vlastně rafinovaným způsobem Nečasovi, aby podal demisi?

Sloupek

Batman skončil: Do pekla s revolucemi

Film nám nenápadně říká, že za nespravedlností kapitalismu stojí individuální selhání a s podstatou systému to nemá nic společného. Posilování participace či levicové hodnoty v sobě vždy nesou zárodek útlaku, před kterým nás může zachránit jen ušlechtilý miliardář.

Sloupek

Program současné vlády: chudoba a prekarizace?

Meziroční zpráva ČSÚ „Životní podmínky českých domácností 2011“, která mapuje ekonomickou a sociální situaci občanů ČR na konci roku 2010 a na jaře roku 2011, obsahuje celou řadu pozorůhodných údajů.

Sloupek

Otázka „političnosti“ odborů, aneb začal střet o diskurs?

Společné působení iniciativ a odborů uspělo. Skutečnost, že se politicky aktivizují odbory, nevnímá česká veřejnost jako problém, ba naopak. To může znamenat, že konečně padá mýtus o nelegitimitě politické aktivity mimo politické strany.

Sloupek

Co je dnes politika?

Co znamená být aktivní ve veřejném prostoru v situaci opakovaně zklamávající zastupitelské demokracie? Co znamená vznášet politické požadavky v nestranickém poli politiky? To jsou otázky, které je třeba si klást v souvislosti se současnými protesty.

Image

Analýza

Kdo zneužívá sociální dávky?

Zneužívání sociálních dávek je jevem imaginárním. Vláda je využívá k tomu, aby odvrátila pozornost od závažných problémů, které skutečně sužují naši společnost.

Zobrazeno 11 / 11