Blaha

Jaromír Bláha

Profil

Autor je veterinární lékař a ekolog. Pracuje jako internista, endokrinolog ve veterinární nemocnici a v Hnutí DUHA v programu Lesy v kampaních za změny lesního a mysliveckého zákona a ochranu divočiny v Národním parku Šumava. Zde několikrát organizoval nenásilné veřejné blokády, které zachránily před vykácením například unikátní horský smrkový prales Trojmezná. V letech 1999 a 2008 obdržel od slovenské Nadácie Zelená nádej středoevropskou Cenu za lesoochranársky čin roka, v roce 2000 Haas-Lechnerovu cenu v Německu a v roce 2003 cenu Přátel přírody.

Image

Komentář

Ano, je nutné být radikální. Nebo spíš důslední. Ale jak z té časové pasti ven?

Odpověd vedoucího programu Lesy v Hnutí Duha a veterána českého ekologického aktivismu na otevřený dopis bývalých kolegů Jana Beránka a Jakuba Patočky rozvíjí diskusi o strategii ekologických hnutí.

Image

Komentář

Přiznejme si, že na současnou lesní kalamitu nemáme, a mysleme na lesy budoucí

Míra hynutí smrkových lesů přesáhla hranici, kdy je v lidských silách ji zvládnout. Komplex příčin známe, nyní je třeba vyvarovat se těchto chyb do budoucna a změnit legislativu tak, aby se v příštích desetiletích kalamita neopakovala.

Komentář

Pro koho chtějí senátoři zničit naše národní parky?

Jako již v historii mnohokrát, Šumava se opět stává zrcadlem stavu naší politiky. Odnesou to tentokrát i všechny ostatní národní parky?

Komentář

Poslanci prohlédli kůrovcovou clonu vytvářenou regionálními politiky

Poslanecká sněmovna minulý týden odmítla senátorský návrh zákona o NP Šumava. Návrh našel mnohem větší podporu uvnitř KDU-ČSL než v ČSSD, jejíž krajští hejtmani jej otevřeně podporovali. Obrací se politický kurs v českém parlamentu k lepšímu?

Komentář

Padli jsme si do náručí a nemuseli si nic říkat

Děkovná řeč dlouholetého vedoucího kampaně za záchranu přírody v Národním parku Šumava Jaromíra Bláhy při přebírání ceny EuroNatur.

Komentář

Prachobyčejný nájezd na státní pozemky

Poslanecká sněmovna bude projednávat senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Ve hře jsou především možné stavební parcely, jejich cena rychle stoupá a nový zákon k nim otevírá cestu.

Komentář

Absurdní Šumava jako zrcadlo kmotrodemokracie

Krajský soud v Plzni minulý týden odsoudil Policii ČR za protizákonný postup proti lidem, kteří v roce 2011 bránili kácení v šumavkém národním parku. Vzhledem k tomu, že těžba dřeva byla nezákonná, policie měla účastníky blokády chránit.

Komentář

Zdivočení Evropy

Ve španělské Salamance se odehrál desátý Světový kongres o divočině. Vědecké studie ukazují, jak moc je zachování ostrovů přírody bez lidských zásahů pro ostatní druhy důležité.

Komentář

Nový ředitel chce, aby Šumava nebyla národním parkem

Mánkův návrh v principu znamená úplně to samé, jako kdyby Václav Klaus prosil UNESCO o vyškrtnutí Pražského hradu ze seznamu světového kulturního dědictví, protože tam LUKOIL plánuje postavit rafinérskou věž.

Komentář

Čistka na Šumavě: test, kdo a kam řídí národní park

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský zrušil místa čtrnácti pracovníkům Správy NP, další mají následovat. Nejedná se ale o zbytečné a nepotřebné zaměstnance – právě naopak.

Zobrazeno 10 / 10