Daniel_skobla-15

Daniel Škobla

Profil

Autor je programový specialista mezinárodní rozvojové agentury. Vystudoval ekonomii na Ekonomické univerzitě v Bratislavě a sociologii na Středoevropské univerzitě ve Varšavě.

Komentář

Polanyi a veľká transformácia

V letošním roce uplyne padesát let od smrti Karla Polanyiho. Jeho klíčovým dílem je Velká transformace, ve které Polanyi problematizuje především ekonomický liberalizmus a úsilí přenechat ekonomickému systému možnost samoregulace.

Komentář

Čoho symptómom je Kotleba?

Fenomén Kotleba není tak vzdálený politickému manipulování, které uplatňuje mainstream. Jak ale vidíme, aplikovaní kódu „Romové“, který pro podporu svých programů dlouhodobě využívají hlavní politické strany, je hra s ohněm.

Komentář

Valtr a „Che“

Valtr Komárek byl v 60. letech ekonomickým poradcem a přítelem Ernesta Guevary, jejich názory na řízení ekonomiky se ovšem ve skutečnosti zásadně rozcházely.

Komentář

Ako chudobné sú chudobné domácnosti?

Na Slovensku se připravuje nová podoba zákona o pomoci v hmotné nouzi, která chce posílit princip zásluhovosti při vyplácení dávek – jenomže chudé, především romské domácnosti si už žádné další snížení dávek nemohou dovolit.

Komentář

Konať správne

Dnes si připomínáme 45. výročí zastřelení Martina Luthera Kinga. King a Malcolm X představují dvě protikladné polohy hnutí Afroameričanů za občanská práva; obě ovšem vyrůstají ze strukturálního rasismu a nerovností.

Komentář

Bratislavskí experti (publicisti)

Sběr socioekonomických dat o Romech není v žádném případě v rozporu s lidskoprávními principy – je naopak Evropskou unií doporučeným způsobem, jak sledovat situaci diskriminovaných menšin a pracovat k odstranění diskriminace.

Komentář

Ako sa čierne stavby menia na nelegálne skládky

Na Slovensku se konala mezinárodní konference o sociálním začleňování romských komunit ve stejnou chvíli, kdy byla jedna z romských osad bezohledně srovnána se zemí. „Legální“ důvody pro takový čin se vždy najdou.

Komentář

Pomohol Európsky sociálny fond Rómom na Slovensku?

Článek shrnuje výsledky výzkumu způsobu, jakým se rozdělují peníze z Evropského sociálního fondu na pomoc Romům na Slovensku.

Komentář

Neznesitel’ná l’ahkost bytia

Leščákův a Šulíkův snímek Cigán je kvalitní angažovaný film o sociálním a etnickém vyloučení Romů na Slovensku.

Komentář

Kto by chcel byť na mieste Rómov?

Situace Romů na Slovensku je v ekonomické oblasti ještě horší než u nás; podobná je ovšem v mýtu o romském zneužívání sociálního systému a v potřebě najít reálné socioekonomické prostředky pro zlepšení jejich postavení.

Komentář

Pocta Hobsbawmovi

Nekrolog britského marxistického historika Erica Hobsbawma.

Komentář

Všetci sme lekári, všetci sme železničiari

Protesty lékařů na Slovensku vyvolaly celospolečenskou diskuzi. Část střední třídy bytostně závislá na veřejných financích zjišťuje, že nepatří do stejných salónů jako politici a podnikatelé.

Komentář

Sociálne štruktúry ekonomiky

V reakci na zjednodušující ekonomizující přístupy k sociálním procesům nabízí Pierre Bourdieu svůj vlastní systém konceptů. Ty mohou být základem pro alternativní ekonomickou teorii a pro alternativní chápání socio-ekonomických procesů.

Komentář

Vyplatia sa našej ekonomike Rómovia?

Ekonomické úvahy na téma integrace Romů na trhu práce se vyznačují jednak na vodě postavenými premisami a jednak jsou motivovány přesvědčením, že vše se musí ekonomicky vyplatit.

Zobrazeno 14 / 14