Milan_vanko-21

Milan Vaňko

Profil

Autor je doktorandem na univerzitě v Nottinghamu. Zaměřuje se na makroekonomii a aplikovanou ekonometrii. Vystudoval mezinárodní obchod na VŠE v Praze a ekonomii na nottinghamské univerzitě. Absolvoval studijní pobyt na Londýnské vysoké škole ekonomické (LSE) a pracovní stáž na Institutu finanční politiky Ministerstva financí SR.

Komentář

Japonský experiment

Nový guvernér japonskej centrálnej banky Haruhiko Kuroda oznámil cieľ skoncovať s defláciou a dosiahnuť medziročný rast spotrebiteľských cien vo výške dvoch percent v časovom období približne do dvoch rokov.

Komentář

Mýtus konkurencieschopnosti a kríza v eurozóne

Chceme-li zachránit eurozónu v současné podobě, musíme se přenést přes mýty o konkurenceschopnosti a fiskální neodpovědnosti. Zároveň musíme pochopit, že problémy eurozóny vyplývají z měnové politiky a institucionálního uspořádání.

Komentář

Spoločná menová politika a kríza v eurozóne

Nárůst dluhů států, které jsou v krizi, byl ve většině případů výsledkem nepříznivého ekonomického vývoje. A nikoliv důsledkem neodpovědné rozpočtové politiky.

Komentář

Ako zastaviť sebanaplňujúce očakávania?

Táto úvaha naznačuje, že súčasné dlhové problémy krajín eurozóny nie sú vôbec nevyhnutné. Tieto krajiny sa totiž dobrovoľne vzdali kontroly nad svojou menou, čo dalo finančným trhom silu priviesť inak solventné krajiny do situácie, keď nie sú schopné financovať svoj dlh. Spoločné európske dlhopisy môžu byť spôsob, ako túto zraniteľnosť riešiť.

Komentář

Teória optimálnej menovej oblasti a kríza v eurozóne II

Může teorie měnových oblastí přispět k porozumění současným problémům v eurozóně? A jsou současné problémy následkem toho, že eurozóna není optimální měnovou oblastí?

Komentář

Teória optimálnej menovej oblasti a kríza v eurozóne I

Přetrvávající problémy v rámci eurozóny se stále do značné míry prezentují jako problém zadluženosti a neodpovědných vlád. V této souvislosti je dobré si připomenout starý koncept optimální měnové oblasti.

Glosa

Zvyšujú odmeny pracovné úsilie?

V Centru pro výzkum rozhodování a experimentální ekonomii na katedře ekonomie Nottinghamské univerzity vyzkoumali, že odměny nezlepšují pracovní výkony.

Komentář

Je vládny dlh skutočne jediným problémom eurozóny?

Eurozóna se prý dokáže dostat ze svých problémů za předpokladu, že přistoupí ke konsolidaci veřejných rozpočtů. Může to být ale právě přílišné soustředění se na fiskální konsolidaci, které může euro ohrozit.

Komentář

Kto mlčí o makroekonómii

Otázka funkce peněz je spojena s jistou formou mytické víry. Na jedné straně stojí názor, že je třeba především kontrolovat efektivní množství financí v oběhu, proti tomu je přístup, který říká, že základní úlohou peněz je udržení sociálního smíru.

Image

Komentář

Kríza a hrozba deflácie

Existuje mýtus, že expanzivní měnová politika je z principu špatná. V době hospodářské recese však může „tisknutí peněz" efektivně přispět k zapojení nevyužitých zdrojů v ekonomice. Navíc deflace může být nebezpečnější než inflace.

Zobrazeno 10 / 10