Vdm_ivanlesay

Ivan Lesay

Profil

Autor vystudoval politologii na Trnavské univerzitě a na Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti. Doktorát z ekonomie má z Ekonomického ústavu SAV, kde v současnosti působí jako vědecký pracovník. Věnuje se sociálnímu státu, ekonomické globalizaci, mezinárodním finančním institucím a ekonomii rozvoje.

Komentář

Konsolidovať inteligentne

Cílem Paktu stability a růstu bylo udržet finance členských států Evropské unie stabilní. Státy, které limity paktu porušovaly, dnes razí co nejpřísnější rozpočtovou politiku. Současná praxe implemantace fiskálních pravidel by se měla změnit.

Komentář

Eurozóna na pol ceste

Ivan Lesay upozorňuje na analýzu, která se věnuje ekonomickým výzvám, před nimiž stojí Evropská unie. Snaha je překonat je běh na dlouhou trať. Krizi v eurozóně se nepodaří vyřešit ze dne na den.

Recenze

Postkomunizmus, doba stvorená pre dravcov

Čtvrtstoletí není až tak krátká doba ani z pohledu historie. Právě v tomto roce si mnohé země východního bloku připomenout už dvacet pět let od změny systému.

Image

Komentář

Československá ekonomika sa nerozpadla

Nástupnické státy rozděleného Československa se od sebe z ekonomického hlediska za dvacet let příliš nevzdálili a jsou si podobnější, než by se mohlo vzhledem k některým rozdílům zdát. To by mohla být dobrá zpráva. Ale není.

Komentář

Vampír a zrkadlo

Videoanketa na slovenském webu Levé spektrum není reklama na levici, ale spíše její psychoterapie. Po příjemném posezení na Freudovském gauči je ale třeba začít klást další otázky - a hledat na ně odpovědi.

Komentář

Aký požičaj, taký vráť?

S blížícími volbami v Řecku se množí nejrůznější scénáře možného vývoje. Vyhlásí Řecko platební neschopnost? Rozhodne se k odchodu z eurozóny a EU? Nebo k tomu bude dotlačené? A co budou jednotlivé varianty znamenat pro zbytek Unie?

Komentář

Dvě největší hrozby berlínského konsenzu

Demonstranti o víkendu v Berlíně protestovali před Evropskou centrální bankou. Co je to vlastně za instituci a proč proti ní lidé protestují? Odpovědí jsou události poslední doby, tedy to, co nazýváme dluhovou krizí.

Komentář

Božie mlyny v podaní Svetovej banky

Dlouho bývalo pravidlem, že si vedoucí místa v nejvýznamnějších veřejných mezinárodních finančních institucích dělili mezi sebou USA a EU. Zlom v tradici asi nenastane, ale objevují se náznaky reformy nepřijatelného, téměř lenního systému.

Komentář

Druhý pilier može pomocť

Rozpočtová politika na Slovensku má poměrně jasně definovaný rámec. Nový zákon o rozpočtové odpovědnosti bude brzdit tvorbu schodků ve veřejném rozpočtu a zadlužování.

Komentář

Racionálne mikrovolby

Předvolební kampaň i povolební analýzy na Slovensku provázely komentáře, které kategorizovaly voliče jednotlivých stran. Oblíbenou škatulkou jsou pak lidé, kteří myslí na sebe a nikoli na budoucí generace.

Komentář

Nejde o Grécko

Autor obhajuje svůj předešlý text, který jej vystavil neoprávněné kritice, že obhajuje neomezené a bezpodmínečné sypání peněz do řecké černé díry.

Komentář

Grécka demokracia kapituluje, začína sa okupácia

To, co se minulý týden odehrálo v Řecku, nemá v moderních dějinách obdoby. Média o podpisu smlouvy na druhý záchranný úvěr a o vyhlášení euroskupiny informovala jen jako o další etapě boje proti krizi v eurozóně. Jde ale o mnohem vážnější událost.

Komentář

Svet sa v kravskú… obracia

Paradoxní na současné krizi je to, že právě ti účastníci trhu, kteří přivedli státy do současné krize, rozhodují dnes o důvěryhodnosti vlád.

Komentář

Aj inak sa dá

Veřejná prostranství po celém světě zaplňují lidé, kteří chtějí žít lépe, ale uvědomují si, že existující ekonomický systém jim v lepším životě aktivně brání.

Komentář

Ulica, bitky a vízie

Pro Slovensko je v současnosti mimořádně důležitá jiná bitva na jiných ulicích. Rozhoduje se o osudu Řecka.

Komentář

Neviditeľná laba „trhu“

Když vypukla kauza Gorila, mnozí byli cyničtí a tvrdili, že rozhořčení pomine, tak jako u všech skandálů před tím. Zatím to ale vypadá, že lidem došla trpělivost a kauza podnítila nebývalou vlnu občanské aktivity.

Komentář

Keď kapitán zakopne

Přestože se v první polovině roku 2008 většina ekonomů navzdory krizi dívala do budoucna optimisticky, někteří už upozorňovali na to, že se to neututlá a že to dobře nedopadne.

Komentář

Neplatiči

Britský premiér v neděli vyhlásil, že nepodpoří návrh evropské daně z finančních transakcí. Ve svém důsledku může mít tento postoj dalekosáhlé dopady.

Komentář

Rozprávky o ekonómii

Ekonom Tomáš Sedláček je pro média přitažlivý hlavně proto, že je schopný o ekonomii mluvit a psát jednoduše. Pohádky o ekonomii se stávají problematickými ve chvíli, kdy se skutečností začínají manipulovat.

Komentář

Kde budeme takto o rok?

Konec roku je ideální příležitostí k bilancování. Uplynulý rok byl bohatý na témata i události, ale byl též rokem výrazně ovlivněným krizí. Jeho průběh dává tušit, jaký asi bude ten příští.

Zobrazeno 20 / 43