Images

Jan Štern

Profil

Autor je scénárista a dramaturg.

Komentář

Nesmysly i naděje jménem Syriza

Liberál Jan Štern odsuzuje valnou část programu řecké levicové vlády, jako velice rozumný ale hodnotí požadavek, aby se dluhy splácely v návaznosti na ekonomický růst. Pokud na to EU přistoupí, má podle něj Řecko šanci.

Komentář

K otázce moderní levice

Během diskuse, kterou rozpoutal Jiří Pehe svojí kritikou sociální demokracie, si člověk nutně musel položit otázku, co je to vlastně moderní levice. Čím se liší od té nemoderní, tradiční levice? Co člověk od moderní levice očekává?

Komentář

Rozhořčení v éře globálního kapitalismu

Protesty proti sociální nerovnosti, které inspirovány španělským hnutím Indignados propukly 15.října tohoto roku, jsou vyjádřením pudového intuitivního strachu účastníků těchto protestů z apokalyptických konců, k nimž globální kapitalismus bez sebemenšího váhání směřuje.

Komentář

Arabská buržoasně demokratická revoluce

Události v arabském světě jsou ohromujícím vzepětím lidské touhy po svobodě, která je společná všem lidem a která nás spojuje v jedno lidstvo. A bez ohledu na to, jak to vlastně dopadne, je to správná cesta, kterou musíme, co nám síly stačí, podporovat.

Komentář

V mafiánském kapitalismu je utahování opasků pro občany nepřijatelné

Reformy, které ještě ani nezačaly, narážejí na nezvykle silný odpor voličů. Když je legitimita nějaké vlády téměř na bodu nula, tak jakékoliv bolestivější reformy vyvolají sociální bouře. Jediným způsobem, jak se pak takové reformy dají prosadit, je síla.

Komentář

Moderní pojetí sociálního státu

Autor se vyjadřuje k tématům, která zazněla na diskusním setkání think-tanku Cesta. A také k otázce, která se do diskuze už nedostala: Jak v rámci sociálního státu namísto pouhého vyrovnávání sociálních propadů existenčním pádům předcházet.

Komentář

Kohák, nebo Hulinský?

Odchod Jiřího Dienstbiera z vyjednávacího týmu ČSSD ukazuje, že vývoj v sociální demokracii budou nadále určovat spíše lidé jako je Petr Hulinský nežli osobnosti typu Erazima Koháka.

Komentář

Zákon o protikomunistickém odboji je správná, ale špatně udělaná věc

Česká společnost své hrdiny skutečně neocenila dostatečně. Nicméně něco tak jemného a subtilního jako je hodnocení člověka nelze vměstnat do jazyka paragrafů. Jiných možností, jak ocenit ty, kteří se postavili proti totalitnímu zřízení, je dostatek.

Zobrazeno 8 / 8