N1445543223_261191_2666924

Petr Minařík

Profil

Autor je spolumajitel nakladatelství Větrné mlýny (www.vetrnemlyny.cz), šéfredaktor kulturního měsíčníku RozRazil (www.rozrazil-revue.cz) a dramaturg literárního festivalu Měsíc autorského čtení (www.autorskecteni.cz). Pravidelně spolupracuje s brněnským studiem České televize.

Komentář

Fischerův konec na Vltavě je prvním kolem útoku na veřejnoprávní média

Vyhazov populárního a všeobecně respektovaného šéfa Vltavy je prvním měřením sil, v němž Rada Českého rozhlasu působí nad rámec zákonem vymezené role v zájmu současné politické moci.

Komentář

Hřbitovy si rozvracet nedáme

Z Olšanských hřbitovů zmizely tabulky v azbuce, které sem instalovalo sdružení ruských veteránů na památku obětí sovětských „internacionalistů“. Pomník s nápisy byl vztyčen v polovině února a vzbudil nemalé kontroverze.

Komentář

Za Vasiľem Biľakem

V noci na čtvrtek ve věku devadesáti šesti let zemřel Vasiľ Biľak. Petr Minařík připomíná, jak Bilaka vnímal Gustav Husák.

Sloupek

Air bank není pro starý

Založit si spořící účet v moderní, internetové bance může být problém, pokud jste senior, který nepoužívá internet. Vše pak záleží na tom, zda obstojíte ve zkoušce, kdy se musíte sami přihlášit na email, který Vám zařídil syn.

Glosa

Zůstaneš doma, imbecile

Prezident Miloš Zeman odmítl pozvat na slavnosti 28. října na Pražském hradě rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka.

Sloupek

Problém je jinde

Politik, stejně jako básník, hledá v rozervaném světě asociace a záblesky, jenž člověka přivedou k vysněné katarzi, kterou můžeme volně přebásnit do lidového (byť neúplného) trojlístku: blahobyt, svoboda, spravedlnost.

Komentář

Sto lat, sto lat, niech żyje nam

Lech Walesa v neděli oslavil sedmdesáté narozeniny. Při této příležitosti vyjádřil skepsi vlastní i generační: Sice jsme zbořili starý režim, ale nový, se kterým bychom byli spokojeni, jsme nevystavěli.

Glosa

Svatba Petra N. a Jany N.

Petr Nečas se v sobotu oženil s bývalou šéfkou svého kabinetu Janou Nagyovou. Romantický příběh s mnoha peripetiemi se tak šťastně uzavřel.

Sloupek

Promarněný den

Promarněný den ve stínu literatury má ledacos do sebe. Začalo to kávou s kofeinem i bez, pokračovalo pivem a vaječným koňakem a skončilo průsvitnými kolečky uherského salámu.

Sloupek

O lásce

Velkým letním tématem je odjakživa láska. Někdo dlouhá léta vzpomíná na jeden krátký pohled neznámého cizince. Jiný miluje osobu, která mu ubližuje. A někteří žijí bez lásky a raději se věnují praktickým záležitostem.

Sloupek

Jedeme do Prahy

Do památného roku ´89 jsme stáli připraveni, že všechno budoucí nebude stát za nic. Byli jsme na stráži docela jistě promarněného života s možnými třemi vyhlídkami: kriminál, emigrace nebo rezignace.

Sloupek

Ecce Pavel Kohout

Pavel Kohout je významným příslušníkem spisovatelské generace, která prožívala a spoluutvářela osudové politické zvraty českých dějin 20. století. Brzy se dožije 85. narozenin.

Sloupek

Grebeníček by se měl spíše omlouvat

Miroslav Grebeníček jako řádně zvolený poslanec jistě může na půdě Sněmovny pronášet jakékoliv projevy o Janu Palachovi, slušní lidé by je ale neměli brát vážně.

Sloupek

Máme kata!

Ačkoliv je celá Evropa zužována nezaměstnaností, v Zimbabwe se naopak dlouhodobě nedařilo jednu pracovní pozici obsadit. Nakonec pomohlo sousední Malawi.

Sloupek

Česko-Slovensko už dozrálo na jednu společnou televizi

Je nejvyšší čas založit společný česko-slovenský televizní kanál, který by naše kultury udržoval v kontaktu. A dluh je větší na české straně.

Sloupek

Mnoho povyku pro amnestii

Čerstvá amnestie prezidenta republiky je správná – ulevuje přeplněným věznicím a též upozorňuje na fakt, že české soudnictví funguje pomalu a špatně.

Image

Sloupek

Drobná obrana ministryně Peake

Veřejný posměch, který stíhá působení Karolíny Peake na ministerstvu obrany, není na místě. Nepracovala by na něm hůře, než její předchůdci.

Sloupek

Hráči

Nečasova vláda se podobá gamblerům, kteří si zatím nepřiznali svou závislost na vládnutí. Problém je v tom, že ani jiné politické reprezentace nebyly a nejsou o moc lepší.

Sloupek

Dva muži, dvě strany: dvě republiky

V roce 1992 proběhly v Československu volby, vyhrály strany s odlišným politickým programem. Bylo třeba hledat shodu, která by sladila přání o směřování společného státu na východě i západě země. Tehdejší řešení však už asi nepůjde zopakovat.

Sloupek

Unaveni politikou

Na brněnském výstavišti se tento víkend nesešli pekelníci, i když k pravdě a lásce měli jistě daleko, ale prostě ti, kteří jsou v této zemi ochotni dělat politiku.

Zobrazeno 20 / 51