Mn

Marta Nachtmannová

Profil

Autorka vystudovala demografii a ekonomické teorie na UK v Praze, nějaký čas zde studovala i veřejnou politiku. Od roku 2008 žije v Dánsku, kde se do roku 2011 zabývala rozvojem mezinárodní vědecké spolupráce. V poslední době se věnuje zejména rodině, ve volném čase pak píše odborné a publicistické texty.

Image

Komentář

Střelba v našem kulturáku

Marta Nachtmannová žijící v Kodani popisuje, jaké to je, „když na obrazovce vidíte vlastní ulici a rozstřílenou budovou je kulturák, kam chodí syn do hudebky.“ Jak událost ovlivní letošní dánské volby, zatím nelze odhadnout.

Komentář

Politika v rozporu

Dánskou politikou dnes hýbe nanejvýš sporná privatizace části energetické společnosti DONG investorům z GoldmanSachs. Zvláště udivující přitom je, že na ni tlačila zejména sociální demokracie, a to i za cenu ztráty sněmovní většiny.

Komentář

Populárně-vědecky o politice

Slovo „politika“ může označovat více věcí – nezaškodí podívat se na to, jak je tomu v jiných jazycích a jak v našem. V každém případě ale platí, že redukce politiky na špinavou hru vypovídá vše o těch, kteří nám toto pojetí vnucují.

Image

Vzpomínka

Ze vzkazů adresovaných K9 - Chceme klid a pořádek

Názory z regionů, tedy rezoluce různých kolektivů a krajských orgánů, adresované v listopadu 1989 vedení KSČ. Shoda se spontánními názory některých občanů a médií je pozoruhodná. Autorka převedla text do současného jazyka.

Image

Vzpomínka

Koaliční vláda k událostem 16. června - Dialog ano - konfrontace ne

Pod dojmy normalizační masáže vlády a médií autorka převedla celé vládní prohlášení k 17. listopadu 1989 zveřejněné v Rudém právu 21. listopadu 1989 (Propaganda 1989) do podoby, kterou by mohlo mít vládní prohlášení ke stávce (PR 2011).

Komentář

Jak se (ne)vyjednává

Zástupci ODS a TOP09 spolu s prezidentem se o odborářích vyjadřují jako o lhářích a vyděračích, kteří používají občany jako živý štít či rukojmí. Dávají tím přímočaře najevo, že neuznávají odbory jakožto partnera pro vyjednávání.

Komentář

Královna Markéta II. a šifra profesora Klause

Dánské království a Česká republika jsou dva malé státy na jednom kontinentu. Srovnání novoročních projevů jejich čelních představitelů působí jako by se jednalo o dva různé světy.

Komentář

Proměnná prohlášení, konstantní Kalousek

Radek John je vlastně dost zajímavý politik, neboť jeho vystoupení a výroky jsou skoro vždy zábavné a těžko uvěřitelné. Nejinak tomu bylo v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Komentář

Fetiš růstu

HDP je ukazatel, který měří to, co měřit dokážeme a na čem se shodneme, že měřit budeme. V obecné rovině však neplatí, že více znamená lépe.

Zobrazeno 9 / 9