Veis-foto09

Jaroslav Veis

Profil

Autor je spisovatel, publicista, novinář, redaktor a překladatel z angličtiny.

Image

Vzpomínka

Veřejný intelektuál Petr Příhoda

Minulou neděli zemřel Petr Příhoda. Tento dlouholetý spolupracovník Petra Pitharta byl dobrým příkladem veřejného intelektuála, který nepotřebuje firmy, aby ho sponzorovaly a nemůže být odvolán. Píše, hovoří, ovlivňuje, působí.

Komentář

Nebezpečný mediální magnát Babiš?

Přestože Andrej Babiš koupil firmu Mafra a hned se dostal do konfliktu s reakcí Lidových novin, stále ještě může pozitivně překvapit. Pokud ale koupí i TV Prima, pak z něho začne jít doopravdy strach.

Sloupek

Přímá volba prezidenta - vedlejší efekty

Diskuse o přímé volbě prezidenta ČR se opakuje víc než deset let. Většina racionálních argumentů v tomto sporu stojí proti přímé volbě a většina argumentů na její podporu je měkkých a spíše nepřímých. Důležitější je ovšem téma přímé volby starostů a primátorů statutárních měst.

Sloupek

Co mají společného Kladno a Bristol?

Jiří Dienstbier, který se uchází o senátorské křeslo, nadřazuje obecný zájem a pravidla v rozhodovacím procesu nad zájmy partikulární. Kladenští sociální demokraté mají svého kandidáta. Ten se domnívá, že by měl z pozice senátora lobbovat a získávat peníze pro obce ve svém obvodu.

Sloupek

Lékařský exodus - vedlejší efekty

Finanční ztráty českého zdravotnictví jsou způsobené předražením služeb, léků a přístrojů. Jde tedy o peníze, které jsou ze zdravotnictví vyváděny dodavatelům - ať už rentgenových přístrojů, nebo obědů. Tomuto aspektu je věnována překvapivě malá pozornost.

Sloupek

VV na scestí

Jedním z důvodů, proč Věci veřejné mohou být v budoucnu jen těžko úspěšné jako solidní politická síla, je jejich místopředseda Jaroslav Škárka. Jeho blog je skutečně pozoruhodným studijním materiálem.

Sloupek

Smysl dopravních předpisů

Smyslem dopravních předpisů není vycházet vstříc řidičům silných moderních aut, kteří si k dobrému obědu dají pivo. Jejich smyslem je uchránit chodce, cyklisty i řidiče starých aut. Zkrátka ty slabší.

Sloupek

Dopadlo to jak to dopadlo

Obludnost dohody mezi ODS s ČSSD dokreslují náznaky, že se jednalo o dávnou dohodu, která vznikla několik měsíců před volbami, a do které byla zapojena řada lidí, jen volební lídři těchto stran nikoliv.

Sloupek

Maturitní bramboračka

Zhruba třetina studentů u zkušební státní maturity propadla. Místo toho, aby se o tom i o celém projektu vedla věcná diskuze, problém se ideologizuje.

Sloupek

Soumrak velkých koalic? Jak kde

Voliči sice nemají s velkými koalicemi ty nejlepší zkušenosti, přesto se v některých místech opět ustavují. V hlavním městě by jedna velká koalice mohla být dokonce prospěšná.

Sloupek

Legenda o Iacoccovi

Aby mohli politici pro škrtreformy získat ty, kterých se dotýkají, museli by jim nějakým způsobem ukázat, že jsou s nimi na jedné lodi, i když třeba na jiné palubě. To se ovšem zoufale nedaří.

Sloupek

Nápady překladatele Kroniky třetí říše

Autor se při překladu knihy o třetí říši byl nucen zabývat Hitlerem a sociálním nacionalismem. To vyvolalo řadu otazníků nad současnou podobou volební kampaně.

Sloupek

Obnovitelné jádro pudla

Pavel Drobil dospěl k názoru, že je třeba Evropské unii navrhnout, aby se „jádro zařadilo mezi obnovitelné zdroje“. Zůstává otázka, zda chtěl nastražit Bruselu léčku nebo zda objevil skrytou podstatu věci. Vypadá to, že se snažil o obojí.

Sloupek

Unaveni sluncem (česká verze)

Bouřlivé diskuse, které se vedou o alternativních zdrojích elektřiny, zejména pak o solárních panelech, v důsledku nejvíce stigmatizují alternativní zdroje elektřiny, a nikoliv přístup státu k nim.

Sloupek

Patálie s Jochem - a nebo s Nečasem?

Petru Nečasovi se dosud dařilo vystupovat v poloze umírněného pravicového politika. Proč chce tedy mít právě paleokonzervativce za poradce pro zahraniční politiku a zejména lidská práva?

Sloupek

Stane se u nás v Motole?

Návrh, aby si lidé, kteří si způsobí zranění vlastní vinou, hradili léčení sami, atakuje celou podstatu a smysl solidarity, sociálního státu a liberální demokracie jako takové.

Sloupek

Někam jinam aneb soft-represe po našem

Pomoc potřebným je jistě věc záslužná, veřejné mínění se však často přiklání k tomu, aby se odehrávala někde mimo zorné pole těch ostatních.

Sloupek

Rojení kandidátů

Dnes budou senátoři vybírat ze šesti navržených jmen dva kandidáty na veřejného ochránce práv. Kromě některých zvláštností, kterými byly nominace provázeny, je potřeba upozornit na kvality jednoznačně nejlepší kandidátky.

Sloupek

Důchodová reforma jako příspěvek k feminizaci chudoby

Plánovaná důchodová reforma zasáhne nejvíce ženy. Kromě zvýšení nepřímých daní se mnohých důchodkyň bolestně dotkne i zrušení vdovských důchodů.

Sloupek

Kroužkování a vedlejší efekty

Díky preferenčním hlasům se do Sněmovny dostali upozadění kandidáti, což politiky důrazně upozornilo na to, jak důležité je vymezit se jakožto individualita. Výsledný efekt nemusí být pro stabilitu vlád nutně pozitivní.

Zobrazeno 20 / 22