Fgergretgh567u567u654u

Vladimír Špidla

Profil

Autor je politik. Od července 2002 do června 2004 byl předseda vlády, od roku 2001 do roku 2004 předsedou České strany sociálně demokratické a v letech 2004 až 2010 byl evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. V současné době je stínovým ministrem životního prostředí.

Komentář

Historický úspěch Klimakonference v Paříži: dostali jsme sad, nepředejme poušť

Šéf poradců předsedy vlády hodnotí pařížskou konferenci o změnách klimatu jako historický úspěch.

Image

Komentář

Přijměme, než bude pozdě

Vladimír Špidla se v souvislosti s letošním sedmdesátým výročím založení Organizace spojených národů zamýšlí nad nadnárodními aliancemi, naším členstvím v Evropské unii a nutností přijmout společnou evropskou měnu.

Komentář

Sto tisíc nových pracovních míst

Zelená pracovní místa najdeme ve všech oblastech lidské činnosti - od nejnáročnějších technologií po rozsáhlé jednodušší práce přístupné naprosté většině lidí. Drtivou většinu z nich lze financovat z prostředků Evropské unie.

Komentář

Suchem k povodním

Kromě tlaku na snižování emisí a skleníkových plynů je třeba se systematicky zabývat krajinotvorbou. V péči o životní prostředí, v krajinotvorbě, leží obrovská příležitost pro vytvoření pracovních míst, která v tuto chvíli naše ekonomika a především naši lidé potřebují.

Image

Komentář

Nobelova cena míru pro Evropskou unii

Evropská unie vytvořila svým jedinečným konceptem sdílené suverenity politické uspořádání, které zajišťuje kontinentu mír a nejen to: měl by se stát modelem pro budoucí uspořádání globální.

Image

Komentář

Obnovitelné zdroje mohou pokrýt kompletní českou potřebu energie

Česká diskuse o budoucí podobě energetiky je na začátku, anebo vůbec neexistuje. Je to škoda, ztrácíme příležitost zachytit nové trendy.

Komentář

Odmítnutím evropské fiskální smlouvy Česká republika ztrácí vliv

Bývalý eurokomisař a premiér komentuje pro DR rozhodnutí Nečasova kabinetu nepřipojit se k evropské smlouvě o fiskální stabilitě: „Nadto se dá jen velmi těžko očekávat, že se smlouva nebude měnit. Opět je potřeba být u toho."

Komentář

Spor Maďarska a EU: Debatě v české politice chybějí znalosti

Spor mezi Maďarskem a Evropskou unií o soulad maďarského práva a maďarské ústavy s evropským právem rezonuje také v české politice. Diskuse však jako obvykle ukazuje na mezery ve znalostech o fungování Evropské unie a jejích institucí. Rád bych proto některé souvislosti vyjasnil.

Komentář

Důchodová reforma: co jsme se naučili

O Bourbonech kdosi pronesl klasický výrok, že za dobu svého panování nic nezapomněli, ale ani se ničemu novému nenaučili. Důchodová reforma je zkouškou, zda je česká politická třída v něčem pokročilejší.

Komentář

Zhnědne-li ČSSD, bude to její konec

Přístup politiků k sociálně vyloučeným se vyznačuje zásadním nedostatkem. Na všech úrovních je podceňována aktivní sociální politika. Nejsou jí poskytnuty ani personální, ani materiální zdroje.

75751_mediafax_roman_hruby

Esej

Proč se hlásím k levici?

Po povolební přestávce pokračuje anketa Proč se hlásím k levici druhým blokem textů. V dnešním vydání jej zahajuje úvaha Vladimíra Špidly.

307931_mediafax_jakub_deml

Analýza

Ve sporu o důchody se jedná o konflikt mezi demokracií a oligarchií

Vladimír Špidla zveřejňuje v Deníku Referendum další zásadní text: dekonstrukci představy, že přechod průběžného důchodového systému na kapitálový prospěje komukoli kromě neoliberálních oligarchických struktur. A poškodil by demokracii.

84729_mediafax_michal_kalasek

Komentář

Co bude chtít prosadit pravicová koalice

Bývalý předseda vlády a předseda ČSSD v zásadním textu pro Deník Referendum analyzuje, jaké programové záměry může chtít česká pravice po volbách prosadit.

Image

Komentář

Co bude chtít prosadit pravicová koalice

Bývalý předseda vlády a předseda ČSSD v zásadním textu pro Deník Referendum analyzuje, jaké programové záměry může chtít česká pravice po volbách prosadit.

Zobrazeno 14 / 14