Daniel_ves

Daniel Veselý

Profil

Autor se živí jako překladatel. Zajímá se o politické, ekonomické i kulturní vztahy západních vyspělých zemí vůči zemím globálního Jihu. Věnuje se především problematice Blízkého a Středního východu a latinskoamerických zemí. Publikuje v Britských listech, Literárních novinách, týdeníku A2, na webu CFP, v týdeníku Slovo, čtvrtletníku Euro-Atlantic Quarterly a MfD.

Esej

Ideály a možnosti politiky ČR v rámci izraelsko-palestinského konflitktu

Soustavný kritik izraelské politiky Daniel Veselý je znám především útočnými komentáři, do naší debaty o české zahraniční politice však přispěl analytickou esejí. Stať o vývoji česko-izraelských vztahů doplňuje doporučeními jejich žádoucích, a přitom realistických úprav.

Komentář

Mytologie kolem vojenského zásahu v Sýrii

Po britském NE chce nechat Obama hlasovat Kongres, a tak se úder odkládá. Debata o jeho nezbytnosti však pokračuje. Na argumenty obhájců zásahu reaguje Daniel Veselý.

Komentář

Hladovění ve světě nadbytku

Hladomory, podvýživa či epidemie nejsou ranami osudu ani důsledky globálního přelidnění. Lze je předvídat a odvracet, případně mírnit. Klíčoví aktéři systému by ale napřed museli chtít. A nejen oni.

Komentář

Konflikt v Libyi se měl řešit diplomaticky. Možnosti tu byly i jsou

Rada bezpečnosti OSN má přidělovat mandát k použití síly až po selhání všech snah řešit příslušný konflikt diplomaticky. V případě intervence v Libyi se tak nestalo. Že tu diplomatické možnosti nejen byly, ale i stále jsou, přitom dokazuje řada expertů.

Komentář

Proč Václava Havla nepálí lidská práva Palestinců?

Václav Havel odpověděl signatářům otevřeného dopisu, kteří ho před několika dny vyzvali, aby upustil od angažmá v mezinárodní iniciativě podporující Izrael. Na jeho odpověď reaguje jeden ze signatářů.

Komentář

Opravdová tvář války v Afghánistánu

Ze stránek WikiLeaks se od začátku týdne šíří informace, jež server získal z utajovaných vojenských zpráv. O čem uniklé zprávy pojednávají a jaký má celá událost význam?

Komentář

Pákistánský bumerang aneb jak se do lesa volá...

Terorismus představuje reálnou hrozbu. Bude-li se však v rámci médií a státní politiky vytvářet paušalizující obraz zlého islámského světa, toto nebezpečí se bude jen zvyšovat.

Komentář

Trochu jiný Čajový dýchánek

Tea Parties - Čajové dýchánky ve Spojených státech jsou indikátorem všeobecné nespokojenosti ve společnosti. Jedná se o iniciativu krajní pravice, která nabývá na síle a na niž levice není schopná odpovědět.

Zobrazeno 8 / 8