Zaor_lek

Lubomír Zaorálek

Profil

Autor je ministrem zahraničních věcí a místopředsedou ČSSD.

Image

Komentář

Je čas změnit siláckou politiku velkých slibů

Namísto mocenského přetlačování dnes svět potřebuje politiku kompromisů a fungujících dohod, které by pomohly obyčejným lidem.

Komentář

Žádný Hitler ani Napoleon

Václav Klaus fantazíruje o konci Evropské unie a jejím uchvácení Frankoněmeckem. Realita je ale „kupodivu“ zcela odlišná. Aliance sedmadvaceti států je dnes spíše silnější a soudržnější, píše ve svém komentáři Lubomír Zaorálek.

Image

Komentář

Nepřihlížet dějinám

Bývalý ministr zahraničí bilancuje své předchozí čtyři roky ve funkci. Upozorňuje na oblasti a témata zahraniční politiky, na něž se při své práci soustředil a na které je podle něj do budoucna důležité navazovat.

Komentář

Chci skoncovat s levnou prací

Lubomír Zaorálek v komentáři pro Deník Referendum reaguje na kritiku návrhu na zvýšení minimální mzdy, který přednesl ve středu v Senátu. Hospodářství je podle něj v dobré kondici a zkušenosti neprokazují, že by zvyšování mezd vedlo k růstu nezaměstnanosti.

Image

Komentář

Důstojnému životu musí pomáhat i byznys

Zveřejňujeme komentář šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka u příležitosti vzniku Národního akčního plánu pro byznys a lidská práva.

Komentář

Hodina diplomacie

Ministr zahraničních věcí definuje svou koncepci zahraniční politiky: hlásí se explicitně k dědictví Havla a Dienstbiera, před konstrukcí nepřátel preferuje analýzu, chce se věnovat překonávání příčin mezinárodního napětí.

Komentář

Katastrofa Nejvyššího soudu

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD reaguje na tiskovou konferenci ODS, na které se její představitelé, povzbuzeni výrokem Nejvyššího soudu, který ukončil vazbu jejich tří kolegů, pustili do ostré kritiky policie a státních zástupců.

Komentář

Nečasova vláda musí skončit

Snad se najde sto dvacet poslanců, kteří by hlasovali pro zkrácení volebního období a předčasné volby. Z této Sněmovny už nikdo žádnou silnou vládu nesestaví.

Komentář

Ať zhyne svět, my regulovat nebudeme!

Názor prezidenta Klause na částečnou prohibici a postup ministra Blažka proti návrhu na regulaci exekučního byznysu mají společné východisko: zarytý odpor proti regulacím a pohrdání lidmi, kteří nepatří k elitám.

Image

Komentář

Známe odpověď premiéra na dopis prezidenta: Žádné garance Vám nedám!

O eventuálním prolomení restituční hranice budou podle předsedy vlády Petra Nečase rozhodovat soudy. Tuhle odpovědnost za sebe nemůže vzít žádný poslanec ani premiér a říkat dopředu, jak soud rozhodne.

Komentář

Ne Pospíšil, Kalousek měl být odvolán!

Kdyby měl dnes premiér Nečas šťastnější ráno, odvolal by ministra Miroslava Kalouska. Místo toho jsme svědky odvolání ministra spravedlnosti v době, kdy nám před očima běží jedna z nejvážnějších korupčních kauz.

Image

Vzpomínka

Kdo není odhodlaný, nemá žádný osud

V Městském divadle v Brně se v sobotu s Jaroslavem Šabatou rozloučily významné osobnosti i veřejnost. Zveřejňujeme řeč Lubomíra Zaorálka.

Image

Komentář

Myslíme na všední den každého člověka

V současné krizové situaci se jako nejúspěšnější model ukazuje sociálně a ekologicky orientované tržní hospodářství, které kombinuje vysokou ekonomickou výkonnost se sociální ochranou, citlivým přístupem k životnímu prostředí a úsilím o rovnost šancí.

Komentář

Kalousek si užívá, že jsou lidé rozzlobení a zoufalí

Fyzické napadání politiků je neobhajitelné. Na konfliktu mezi Miroslavem Kalouskem s některými demonstranty je však zajímavý jiný aspekt. A to, že Kalousek netouží po žádné dohodě, touží po konfliktu.

Komentář

Ne víc než bzukot mouchy

Proč vláda nediskutuje se svými oponenty ve Sněmovně ani na veřejnosti? O co nižší schopnosti ministrů, o to menší ochota cokoli vysvětlovat.

Komentář

Kam se střední Evropou?

Role České republiky by měla být právě opačná, než jsme předvedli na posledním summitu. Měli bychom bránit jakékoli tendenci, která vede k periferizaci střední a východní Evropy, a nevytvářet zárodky vícerychlostní Evropy.

Komentář

Povedeme válku o naši minulost?

Koalice sice může Senát ohledně zákona o třetím odboji převálcovat, ale bude velmi nešťastné, pokud se hledisko „máme většinu, uděláme si, co chceme“ prosadí ve zkoumání a hodnocení minulosti. Kultura a historie by měly zůstat nezávislé na politickém zápasu.

Image

Komentář

K manifestu radikálního liberalismu

Autor reaguje na Manifest radikálního liberalismu, zamýšlí se nad vývojem v české společnosti a přibližuje sociálnědemokratické pojetí svobody.

Zobrazeno 18 / 18