2

Petr Salamon

E-mail Nobedar@centrum.cz

Profil

Autor byl od listopadu 2009 do března 2010 redaktorem rubriky SVĚT Deníku Referendum. Studuje na FSS obory environmentální studia a mediální studia a žurnalistika. V letech 2006-2009 byl jako člen občanského sdružení M.O.S.T. protibetským aktivistou. Na brněnském studentském Rádiu R tvůrce pořadu Jednou se vzbouří Elišky...! V současnosti zakládá občanské sdružení Komunitní rádia, které má za cíl podnítit vznik sektoru komunitních rádií v ČR.

Komentář

Jak se má proměnit péče o schizofreniky?

Systémová řešení v péči o schizofreniky jsou možná, chybí ale odvaha vydat se novou cestou. Různé návrhy, co dělat, přitom existují, zatím však k jejich aplikaci nebyla dostatečná vůle.

Image

Zpráva

OSN: v extrémní chudobě živoří stále až šestatřicet procent Afghánců

Dle zprávy OSN je afghánská veřejná správa plná protekcionismu a korupce. Řeší krátkodobé bezpečnostní výzvy na úkor dlouhodobého rozvoje. I kvůli tomu žije až devět milionů Afghánců stále v extrémní chudobě.

Image

Zpráva

Vláda Bangladéše zřizuje tygří hlídky

Bengálský tygr je ohroženým druhem, zároveň ale zabíjí bangladéšské vesničany. Vláda se rozhodla problém vyřešit pomocí zvláštních strážních oddílů.

Image

Zpráva

WHO chce sama posoudit svá selhání během epidemie prasečí chřipky

Dle místopředsedy zdravotního výboru Rady Evropy hazarduje Světová zdravotnická organizace s vlastní důvěryhodností. Její rozhodování je netransparentní, má několik poradců placených farmaceutickými korporacemi. WHO chce nyní své chyby sama posoudit.

Image

Zpráva

Británie si zakázala kazetové bomby

Spojené království se oficiálně připojilo k více než třiceti státům, dle kterých by zbraň zabíjející převážně civilisty neměla mít v civilizovaném světě místo.

Image

Zpráva

UNESCO: Péče o kulturu bude stěžejní součástí obnovy Haiti

Zemětřesení na Haiti srovnalo se zemí mnoho škol, kostelů i knihoven. Podle místních umělců je rozvoj kultury neopominutelnou oblastí při obnově po katastrofě. UNESCO jim dává za pravdu a podniká energické kroky v tomto směru.

Image

Zpráva

Němečtí vědci: změny klimatu druhovou rozmanitost spíše sníží

Podle většiny scénářů budoucího vývoje klimatu se biodiverzita v rostlinné říši sníží o několik procent. Nejvíce postiženy mají být oblasti savan a tropických pralesů, tedy rozvojové státy.

Image

Zpráva

OSN znovu prozkoumá vztah mezi masem a klimatickými změnami

Starší podkladové materiály, které se zabývaly produkcí skleníkových plynů v důsledku zpracování masa, nejsou úplné. Shodli se na tom jejich kritikové i autoři. OSN proto připraví novou analýzu.

Image

Zpráva

Závadná voda způsobí ročně více úmrtí než veškeré násilí

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun upozornil na problém zdravotně závadné vody, kvůli kterému každým rokem umře mnoho lidí. Přístup k vodě má stále více lidí, ale její čistota kolísá.

Image

Zpráva

Běloruské volby se blíží, Lukašenko stupňuje represi

Dubnové regionální volby by mohly zlepšit postavení běloruských opozičních stran. Režim Alexandra Lukašenka se je tak snaží dopředu oslabit. Jednou nejnebezpečnějších skupin jsou pro něj menšiny Poláků, které mají podporu varšavské vlády.

Image

Zpráva

Aun Schan Su Ťij doporučila opozici bojkotovat volby

Hlavní představitelka barmské opozice uvedla, že by se nikdy nezaregistrovala do voleb, které proběhnou podle nespravedlivých zákonů. Svůj názor ale nepovažuje za příkaz vlastní straně, ta se má sama rozhodnout do konce března.

Image

Zpráva

Ekologové: Těžit ropu z asfaltových písků se nevyplatí

Ropné společnosti se chystají zahájit těžbu ropy z kanadských asfaltových písků. Potřebná insfrastruktura může dle odhadů stát až sedm a půl bilionu korun. Podle ekologů by bylo účelnější využít peníze jinak, například na vývoj čistých technologií.

Image

Zpráva

Největší ostrov odpadů může být šestkrát rozlehlejší než Británie

Plasty jsou nejčastějším odpadem v oceánech. Obvykle se shromažďují na jednom místě, a vytvářejí tak rozsáhlé ostrovy odpadů. Dostávají se do potravinových řetězců mnoha organismů a otravují je toxiny. Za rok zahubí na milion ptáků.

Image

Zpráva

Lotyši si připomněli památku jednotek SS

Dva tisíce Lotyšů vzdalo čest jednotkám SS s odůvodněním, že Stalin způsobil mnohem více škody než Hitler. Protestovaly světové židovské organizace i ruská menšina. Průvod podporovala také strana, s níž spolupracuje ODS.

Image

Zpráva

Automobilky v Evropě bojují proti přísnějším emisním limitům

Evropská komise, vlády některých zemí, automobilový průmysl se přou s ekologickými organizacemi o návrh na snížení norem pro vypouštění skleníkových plynů. Podle ekologů by návrh prospěl i průmyslu, protože by ušetřil na pohonných hmotách.

Image

Zpráva

Íránci slaví svátek ohně pod dohledem stovek policistů

Středeční svátek ohně je podle starých perských tradic začátkem oslav nového roku. Opozice jej možná využije k politickým manifestacím. Režim proto preventivně vyslal do ulic stovky policistů, kteří jsou připraveni na zátah.

Image

Zpráva

Keňští experti radí vládě, jak omezit populační růst

Keňský odborný tým se chystá vládě předložit balíček opatření, jež mají pomoci zvládnout rapidní populační růst. Podle autorů jde o nejlepší metodu boje s chudobou. V africkém kontextu se jedná o průlomovou iniciativu.

Image

Zpráva

Avatar na Oskarech příliš neuspěl, litují i ochránci přírody

Komunity původních obyvatel a jejich zastánci z řad ekologických organizací očekávali při převzetí Oskara za film Avatar od režiséra Davida Camerona zásadní projev. Situace ale nenastala.

Arctic

Zpráva

Arktida by se mohla stát sedmou bezjadernou oblastí

Zdroje ukryté pod arktickými ledovci by se v budoucnu podle odborníků mohly stát předmětem mezinárodního konfliktu. Kanadské úsilí směřuje k prohlášení Arktidy zónou bez jaderných zbraní.

Image

Zpráva

Zemřela Granny D, pozoruhodná bojovnice za demokracii

Ve věku sta let zemřela americká aktivistka Dorris „Granny D" Haddocková, která se proslavila zejména bojem za čistotu politických kampaní. Aby dosáhla cíle, podnikla na sklonku života i tři tisíce kilometrů dlouhý pochod do hlavního města USA.

Zobrazeno 20 / 180