Anduli_bw

Anna Sedláčková

E-mail asedlackova@denikreferendum.cz

Profil

Autorka je redaktorkou rubriky SVĚT. V Deníku Referendum pracuje od jeho vzniku na podzim 2009.

Image

Zpráva

NATO: válka v Afghánistánu potrvá ještě čtyři roky

Spojenecké jednotky v Afghánistánu čeká „velmi těžký rok“ a další úmrtí, varuje vrchní civilní představitel NATO v Afghánistánu.

Image

Zpráva

Poslední z britských debat zvládl nejlépe Cameron, Brownovi se nedařilo

Ve třetí předvolební debatě předsedů britských politických stran se Gordon Brown snažil přesvědčit, že umí řídit ekonomiku v časech dobrých i zlých. Dle průzkumů neúspěšně.

Image

Zpráva

Podle Rasmussena je třeba zapojit do protiraketového štítu i Rusko

Generální tajemník NATO se domnívá, že začlenění Ruska do plánů na vybudování evropského štítu protiraketové obrany zmírní přežívající obavy a posílí stabilitu na kontinentu. Ve čtvrtek o tom chce přesvědčit zástupce celé aliance.

Image

Zpráva

V Bolívii začala klimatická konference národů, reakce na zpackanou Kodaň

Delegáti ze sto třiceti zemí chtějí vládám a politikům rozvinutého světa dokázat, že alternativy ke kompromisním dohodám jsou nejen potřebné, ale i uskutečnitelné.

Image

Zpráva

Poražený irácký premiér dosáhl svého, část hlasů se přepočte

Měsíc a půl po skončení iráckých parlamentních voleb ustoupila volební komise tlaku a svolila k ručnímu přepočítání hlasů v nejvýznamnější provincii Bagdád. Prospět to může zejména premiérovi Málikímu, který o přepočet žádal nejvehementněji.

Image

Zpráva

Armáda brání postupu červených do finančního centra Bangkoku

Za pořádek v Thajsku ručí od pátku nejvyšší velitel armády. Ultimátum dali vládě už i žlutí demonstranti, ti se dožadují pořádku. Vůdci červených plánují kapitulaci – proč, to zatím nevysvětlili.

Image

Zpráva

Islandský vulkán bere práci i keňským farmářům

V Keni se kazí tuny květin a zeleniny, které kvůli mračnu islandského sopečného popela nelze letecky vyvážet. Pěstitelé denně přicházejí o 1,3 milionu dolarů.

Image

Zpráva

Prezidentské volby na tureckém Kypru vyhrál nacionalista Ergolu

Prezidentské volby na tureckém Kypru v neděli vyhrál dosavadní premiér Derviş Eroglu, známý svým skepticismem ke sjednocení s řeckou částí ostrova. Jednání s Řeky mají nicméně pokračovat.

Image

Zpráva

Dejte orangutanům pauzu, vzkazují ekologové Nestlé

Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace v kampani proti švýcarské korporaci Nestlé znovu upozornili na kácení indonéských deštných pralesů, rozšiřování palmových plantáží a vybíjení orangutanů.

Image

Zpráva

Režisér Avatara je spokojený. Elektrárna v brazilském pralese nebude

Brazilský soud vyslyšel agrumenty domorodých kmenů, ekologů i hollywoodských aktivistů a výstavbu kontroverzní hydroelektrárny Belo Monte v amazonském pralese zakázal. Vyzval též k etičtějšímu jednání s indiánskými kmeny na řece Xingú.

Image

Zpráva

Vůdci thajské opozice unikli zatčení v hotelu, jeden z nich po laně

Thajská policie se v pátek neúspěšně pokusila zatknout tři vůdce červených demonstrantů. Jeden se z hotelového balkónu spustil po laně, zatímco jeho stoupenci údajně zadrželi dva policisty jako rukojmí.

Image

Zpráva

Na Cambridgeské univerzitě se lze naučit i tanci u tyče

Jedno z nejprestižnějších studentských sdružení na světě rozšířilo nabídku členských aktivit o lekce tance u tyče. Dle mluvčí spolku to může posílit pozici žen.

Image

Zpráva

Režisér Avatara bojuje proti výstavbě elektrárny v pralese

Buďte hrdina a zastavte výstavbu hydroelektrárny v Amazonském pralese, vyzval režisér ekologicky zaměřeného filmu Avatar James Cameron brazilského prezidenta.

Image

Zpráva

Držitelkou Pulitzerovy ceny se poprvé stala novinářka internetového deníku

Za nejlepší novinářské, literární a hudební počiny loňského roku udělovala v pondělí akademická porota v New Yorku Pulitzerovy ceny. Jednu z jedenadvaceti prestižních trofejí poprvé získal i internetový deník.

Image

Zpráva

AI: Evropa by neměla věřit zemím, ve kterých praktikují mučení

Amnesty International kritizuje evropské vlády za to, že spoléhají na diplomatické záruky slušného zacházení s občany a za své hranice čím dál tím častěji deportují cizince údajně zapojené do teroristických činů.

Image

Zpráva

Obavy ze záplav vyhání Haiťany ze stanových táborů

Ze stanových táborů v Port-au-Prince jsou kvůli blížícímu se vrcholu období dešťů vystěhovávány tisíce Haiťanů. Nová bezpečnější stanoviště však úřady nestíhají vybavit.

Image

Zpráva

Thajsko: při víkendových nepokojích tekla krev, opozice zostřuje požadavky

Jedenadvacet lidí bylo zabito a osm set zraněno během víkendových nepokojů v Bangkoku. Demonstrantům se podařilo v centru udržet. Chtějí okamžité odstoupení premiéra a dále odmítají vyjednávat.

Image

Zpráva

Salón etické módy převzala největší německá veletržní společnost

Zájem o módu, která respektuje životní prostředí a spravedlivé pracovní podmínky, stoupá. Záštitu nad největší světovou přehlídkou etické módy letos převzala přední světová veletržní společnost Messe Frankfurt.

Image

Zpráva

Uganďané vyrazí na opice. Platí se dolar za ocas

Ugandské úřady povolily vybíjení přemnožených opic na ostrovech Viktoriina jezera. Místní zemědělci zničili primátům přirozené životní prostředí a ti teď ohrožují jejich úrodu.

Image

Zpráva

Žádostí o eutanazii v Nizozemsku ani po její legalizaci nepřibývá

Legalizace eutanazie zlepšila kvalitu jejího provádění, přísná kritéria zase zabránila bombastickému nárůstu žádostí o usmrcení.

Zobrazeno 20 / 167