Jan_motal_1_

Jan Motal

Profil

Autor se věnuje etice médií, filozofii umění a dokumentaristice. Vyučuje na Divadelní fakultě JAMU a na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Jeho ústředním odborným zájmem je otázka mezilidského a interkulturního dialogu, jemuž se věnuje ve své knize Dialog uměním (2016).

Image

Komentář

Volby novinářům: každý den odvahu!

Do Poslanecké sněmovny usedne opět o něco více lidí, kteří by rádi novináře uvázali na provaz.

Image

Komentář

Předvolební televizní škorpení: najdi obsah, najdi ženu

Dvě nejdůležitější české televizní stanice v předvečer voleb selhaly. Nenabídly nic než závod o čas, uměle živené hašteření bez obsahu a televizní program prakticky bez žen.

Image

Komentář

Publikační maraton zadupává svobodnou diskusi na univerzitách

Plagiátorské kauzy a otázka, zda má být někdo, kdo publikuje v nevalných časopisech, ve významné funkci na univerzitě, jsou jenom symptomem hlubších problémů současné vědy. Věda totiž ztrácí schopnost řešit podstatné otázky přítomnosti.

Komentář

K autorizacím rozhovorů: řečené nelze vzít zpět

Ministr Pelikán může šermovat autorským zákonem, jak chce. Z hlediska žurnalistické etiky nemá právo bránit zveřejnění rozhovoru, jejž poskytl. Z jeho strany jde o zásadní nepochopení role médií v demokratické společnosti.

Image

Komentář

Na titulky by se hodila koťátka

Česká média už zvládají lépe informovat o terorismu v Evropě. Mediální pokrytí útoků ve Španělsku ale stále ukazuje na velké rezervy.

Image

Recenze

Film o Daliborkovi zlehčuje neonacismus švejkováním

Poslední film dokumentaristy Víta Klusáka se vydává za sondu do českého neonacismu. Ve skutečnosti jen nepoučeně moralizuje nad jedním z nejzávažnějších témat současnosti.

Image

Analýza

Al Džazíra nesmí přestat vysílat

Koalice arabských zemí vedená Saúdskou Arábií vyzvala na konci června Katar, aby zastavil vysílání televize Al Džazíra. Jak tomuto požadavku rozumět z globálního hlediska a co znamená pro celosvětový mediální prostor?

Zobrazeno 7 / 7