Vali_kov_2

Barbora Vališková

Profil

Autorka je doktorandkou na Katedře politologie UHK. Mezi její výzkumné zájmy patří sociální hnutí, politické protesty a indigenní hnutí v současné Bolívii.

Image

Analýza

Možné scénáře bolivijských voleb

Podpora levicového prezidenta Moralese postupně klesá, letos na podzim chce ovšem opět kandidovat, a to navzdory vlastní ústavě. Rostou tak obavy, že se z Bolívie stane druhá Venezuela.

Image

Komentář

Kdo vlastně vládne ve Venezuele

Je režim Nicoláse Madura již ve skutečnosti vojenským režimem, kde armáda představuje hlavní referenční bod politických a ekonomických rozhodnutí?

Image

Komentář

Evo Morales: osvícený lídr nebo populistický autoritář?

Bolívijský prezident si vybojoval možnost ucházet se o znovuzvolení. Údajně aby „nezklamal lid“, ve skutečnosti ale navzdory výsledkům vlastního referenda. Má tak přes veškeré úspěchy nakročeno stát se dalším autoritářským vůdcem v regionu.

Komentář

Případ TIPNIS jako kronika libovůle bolivijské vlády

Barbora Vališková přibližuje dlouholetou historii sporů ohledně záměru bolivijské vlády postavit silnici přes území Národního parku Isiboro-Sécure TIPNIS, obývaného komunitami původních obyvatel. Ti se s jeho ničením nehodlají smířit.

Image

Komentář

Referendum v Bolívii: začátek konce Eva Moralese?

Bolivijci řekli v těsném referendu „ne“ změně ústavy. Evo Morales se tak nebude moct počtvrté ucházet o post prezidenta Bolívie. Referendum mimo jiné ukázalo, že v Bolívii existuje občanská společnost.

Zobrazeno 5 / 5