Vali_kov_2

Barbora Vališková

Profil

Autorka je doktorandkou na Katedře politologie UHK. Mezi její výzkumné zájmy patří sociální hnutí, politické protesty a indigenní hnutí v současné Bolívii.

Image

Komentář

Poslední hodinka bolivijské demokracie?

Zásahy do říjnových voleb se čekaly, režim prezidenta Moralese je ale pojal vskutku kuriózně. Ve zemi se nyní mohutně protestuje, OAS provádí volební audit. Část pozorovatelů však pochybuje, že lze bolivijskou demokracii ještě zachránit.

Image

Analýza

Možné scénáře bolivijských voleb

Podpora levicového prezidenta Moralese postupně klesá, letos na podzim chce ovšem opět kandidovat, a to navzdory vlastní ústavě. Rostou tak obavy, že se z Bolívie stane druhá Venezuela.

Image

Komentář

Kdo vlastně vládne ve Venezuele

Je režim Nicoláse Madura již ve skutečnosti vojenským režimem, kde armáda představuje hlavní referenční bod politických a ekonomických rozhodnutí?

Image

Komentář

Evo Morales: osvícený lídr nebo populistický autoritář?

Bolívijský prezident si vybojoval možnost ucházet se o znovuzvolení. Údajně aby „nezklamal lid“, ve skutečnosti ale navzdory výsledkům vlastního referenda. Má tak přes veškeré úspěchy nakročeno stát se dalším autoritářským vůdcem v regionu.

Komentář

Případ TIPNIS jako kronika libovůle bolivijské vlády

Barbora Vališková přibližuje dlouholetou historii sporů ohledně záměru bolivijské vlády postavit silnici přes území Národního parku Isiboro-Sécure TIPNIS, obývaného komunitami původních obyvatel. Ti se s jeho ničením nehodlají smířit.

Image

Komentář

Referendum v Bolívii: začátek konce Eva Moralese?

Bolivijci řekli v těsném referendu „ne“ změně ústavy. Evo Morales se tak nebude moct počtvrté ucházet o post prezidenta Bolívie. Referendum mimo jiné ukázalo, že v Bolívii existuje občanská společnost.

Zobrazeno 6 / 6