Trnka

Jan Trnka

Profil

Autor je biochemik, člen republikové rady Strany zelených a signatář Zelené Re:vize.

Image

Komentář

Kam se zelenou politikou

Zelení u voleb zcela propadli. Má v dnešní době environmentální politika ještě nějaké opodstatnění, nebo se stala pouze marginální agendou stávajících politických stran?

Image

Komentář

Chybí nám utopie

Ztratili jsme schopnost představit si lepší svět a jsme smíření s málem. Jenže utopie nepřináší záruku, že svět bude lepší. Přináší naději, mají ukazovat směr, motivovat a živit imaginaci.

Image

Komentář

Nepřizpůsobuj se, měň společnost

„Nepřizpůsobuj se, měň společnost“ je heslem Alt*Pride. Bude se konat příští týden v Autonomním sociálním centru Klinika na pražském Žižkově. Proč ale potřebujeme alternativu k Prague Pride?

Image

Komentář

Násilí spektakulární a neviditelné

Existují dva druhy násilí. To první je spektakulární a mediálně vděčné, to druhé je naopak takřka neviditelné, které se maskuje jako přírodní danost.

Image

Komentář

Jaké referendum?

Referenda v poslední době slouží úplně jiným účelům, než pro které by si ho demokracie měly považovat. Zdá se, jako by referendum v jeho současné podobě nebylo zamýšleno jako posílení hlasu lidu.

Image

Komentář

Myslel jsem, že stejně neodejdeme…

Výsledek britského referenda je možné chápat také jako vyjádření nedůvěry v politický systém. Stále více rozhodují odborníci bez dotázání lidu. A lidé se tedy ptají, kdo v té demokracii vlastně velí.

Image

Komentář

Ende Gelände ukázalo, jakou mají lidé sílu

Aktivisté z celého světa o víkendu uspěli s blokádou uhelného dolu německé Lužici. Hnutí jako Ende Gelände chtějí ukázat, že vlastnit doly a elektrárny na uhlí s sebou nese riziko ve stále větší míře úspěšné občanské neposlušnosti.

Image

Komentář

Slušností proti fašismu

Podle některých není fašismus součástí politiky a žádá si proto apolitické řešení. Apolitický antifašismus však není něčím víc než jen rozhořčením se nad narušením klidu.

Image

Komentář

Drancováním proti krizi životního prostředí

Objevuje se mnoho návrhů, jak omezit oxid uhličitý v ovzduší. Většina z nich by ale jen zachovala nešetrnou výrobu a situaci může ještě zhoršit.

Image

Komentář

Jak se IKEA vyhýbá placení daní

Kvůli daňovým rájům a sofistikovaným „daňovým optimalizacím“ firem jako IKEA chudne veřejný sektor a pak se nedostává na ty, kteří to nejvíce potřebují. Spravedlivé danění velkých hráčů by se mělo stát středem veřejného zájmu.

Image

Komentář

Skutečná revoluční výzva z Paříže

Náš svět je plodem fosilních paliv. Jejich útlum ho změní k nepoznání. Hlavním výstupem pařížské konference je dohoda o maximálním růstu globální teploty. Ta nejdůležitější revoluční změna však musí vzít v úvahu řadu s ní spojených důsledků.

Zobrazeno 11 / 11