Pavlas

Tomáš Pavlas

Profil

Autor je členem výboru Genderové expertní komory a vyučuje kurz Kritická mužská studia na FHS UK, je managerem Programu prosazování genderové rovnosti v Otevřené společnosti o.p.s.

Komentář

Přetavit slova o slušnosti v činy

Na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii vystoupilo několik zástupců opozice. Tomáš Pavlas jim nabízí jedno závažné téma, ve kterém lze Andreje Babiše porazit, neboť v něm dlouhodobě selhává.

Genderman_spot_metelec

Komentář

Muži vzkazují mužům: Odmítejte násilí a respektujte ženy, které o něm mluví

Iniciativa Genderman zveřejňuje spot, ve kterém muži čtou výpovědi obětí domácího a sexuálního násilí. Člen iniciativy Tomáš Pavlas komentuje smysl videa a jeho výzvu k zákonodárcům.

Image

Komentář

Když čeští páni kluci diskutují o financování a genderu

Diskuse Financování a gender v ČR na půdě Poslanecké sněmovny narazila podle Tomáše Pavlase především na nekompetenci a nepochopení zúčastněných poslanců ANO a ODS. Jaké souvislosti tuto problematiku neustále provázejí?

Image

Komentář

Hledají se gendermani

Druhý ročník soutěže Genderman roku přijímá nominace. Cílem soutěže je zviditelnit a propojovat muže, kteří veřejně odmítají sexismus a sami přemýšlejí, co by muži mohli učinit, aby ženy a muži v ČR měli stejnou startovní čáru.

Image

Komentář

Genderman, muž schopný sebereflexe mužství

MDŽ může a má být podnětem k zamyšlení. Ačkoliv jde o svátek žen, tento text se obrací především na muže. Jde o logické pokračování textu: Pánové, máme problém, a jsme to my.

Image

Komentář

Utrpení mladých Boháčků

Takzvanou střední třídu finančně neohrožuje plánované progresivní zdanění, ale fenomény, které tu už dávno máme: platová nerovnost mužů a žen a obecně nízká úroveň mezd, uvádí Tomáš Pavlas ve svém komentáři.

Image

Komentář

Diagnóza Babiš

Andrej Babiš se stal fenoménem i problémem dnešní doby. Tomáš Pavlas se pokouší rozebrat obojí ze sociologické perspektivy.

Image

Komentář

Čin o tělu, místo slova o slovu

Člověk zapalující svíčku na Národní riskuje, že jeho pietní akt už bude spíše kýč než cokoliv jiného. Prohlášení typu „patříme na Západ“ nejsou uvěřitelná, vystupuje-li na pódiu také člověk, jehož názory na feministky na Západ nepatří.

Image

Komentář

Slušné pokrytectví

Intelektuálové, umělci a politici se v Show Jana Krause vymezili proti Miloši Zemanovi. Jejich apel na slušnost ale nestačí. Slušnost se totiž více než od vznešených slov odvíjí od schopnosti myslet a pomáhat těm slabším.

Image

Komentář

Patriarchát má talent

Trump je vyvrcholením všeho negativního, co spojení maskulinity a politiky nabízí. Americké volby jsou o genderu a Clintonová je v nevýhodě. Pokud přesto vyhraje, otevře novou šanci politiku „odmaskulinizovat“.

Komentář

Pánové, máme problém a jsme to my

Genderový aspekt rakouských voleb ukazuje, že krajního pravičáka Hofera volili většinou muži, zatímco ženy upřednostňovaly liberála van der Bellena. O čem to vypovídá? Proč zůstává politika mužskou a jak ji můžeme „odmaskulinizovat“?

Image

Komentář

Norské fondy versus Jitka Chalánková

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková vytáhla do absurdního boje proti Norským fondům. Proti její pofidérní kampani však stojí jak čísla, tak platné závazky.

Image

Komentář

Nesnesitelná tíha kvót

Část společnosti ještě stále reaguje na kvóty jako na červený hadr. Výsledkem je, že Česká republika obsazuje v žebříčku genderové rovnosti ty nejnižší příčky.

Image

Komentář

Roma spirit 2015

Již po páté byly minulý čtvrtek předány ceny Roma spirit. Jejich účelem je ocenit snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů a Romek v České republice.

Image

Komentář

Nahota českých představ o mužství

Tomáš Pavlas komentuje aktuální kauzu se zrušenou výstavou aktů v knihovně Akademie věd. Úroveň našeho povědomí o tématech genderu a feminismu je daleko za standardem vyspělého světa.

Zobrazeno 15 / 15