A1

Janis Varufakis

Profil

Autor je řecký levicový ekonom a politik žijící dlouhodobě v Austrálii a posléze ve Spojených státech. Od ledna do července 2015 zastával funkci řeckého ministra financí, do září 2015 byl rovněž poslancem parlamentu za stranu Syriza.

Je držitelem doktorátu z univerzity v Essexu, odborníkem na teorii her. Přednášel na několika univerzitách v Anglii, v Glasgowě a v Lovani, nakonec zakotvil v americkém Texasu.

Je spoluiniciátorem celoevropského pokrokářského hnutí DiEM25. Označuje se za libertářského marxistu.

Komentář

Naše nové mezinárodní hnutí bude bojovat s fašisty i s globalizací

Do projektu britského Guardianu Budoucnost mezinárodní levice přispěla ikona nové evropské levice následujícím komentářem.

Image

Komentář

Proč bych volil Macrona a ani vteřinu nad tím neváhal

Nejvýznamnější současný evropský disident vysvětluje francouzské a evropské levici, proč by v druhém kole prezidentské volby měla podpořit neoliberálního kandidáta v komentáři s prvky osobního vzpomínání.

Image

Komentář

Alternativa k trumpovskému nacionalismu? Nikoli to, co se dělo dosud

Neoliberalismus zkrachoval s příchodem finanční krize a miliony ožebračených pracujících potřebují novou naději. Nacionalismus a stavění dalších zdí ji však nepřinese.

Image

Komentář

Měli jediný cíl – ponížit nás

Evropská unie ukázala při početných jednáních s Řeckem až překvapivě svou nesmlouvavou a občas i mstivou tvář. Janis Varufakis, tehdejší řecký ministr financí, dnes vzpomíná na různé momenty této „opotřebovávací“ války, kterou zažil.

Zobrazeno 4 / 4