1501640_10152091854018540_2093902075_o

Markéta Jakešová

Profil

Studentka komparatistiky a religionistiky. Zabývá se postkoloniální a feministickou filosofií a literární a filmovou teorií. Zajímá se o fotografii.

Image

Komentář

Logika péče versus logika volby

Kniha holandské filosofky Annemarie Molové vysvětluje rozdíl mezi konceptem volby a péče. Máme ve složitých životních situacích vůbec možnost volby, nebo jde jen o iluzi?

Image

Komentář

Když „pro-life“ americké státy útočí na federální zákon

V roce 2019 byl v pěti státech USA odhlasován zákon zakazující interrupci, je-li znatelný tlukot srdce plodu, nejpřísnější variantu má stát Alabama. Mnohé ovšem nasvědčuje tomu, že jde spíše o kontrolu než o ochranu vznikajícího života.

Komentář

Trumpa by mohla nahradit Elizabeth Warrenová. Stala by se první prezidentkou USA

Kandidátka Demokratické strany jde do primárek s politickými zkušenostmi a relativně čistým štítem. Je progresivní, ale přijatelná pro střední třídu. Jaké má šance?

Komentář

Platí zásada „co bylo ukradeno, musí být vráceno“ i pro Afriku?

Francie hodlá vrátit africkým zemím umělecké předměty ukradené v období kolonialismu. Správná idea nastoluje řadu vážných otázek. Mezi nimi i tu, zda krok přispěje ke změně postkoloniálních mocenských vztahů, či naopak k jejich upevnění.

Image

Komentář

Nová Kaledonie zůstane Francii. Původní obyvatelé by však uvítali nezávislost

Obyvatelé Nové Kaledonie se v referendu zatím vyslovili proti nezávislosti na Francii. Bližší pohled na těsné výsledky ale potvrzuje diametrálně odlišný postoj francouzských přistěhovalců a dlouhodobě diskriminovaných původních obyvatel.

Image

Komentář

My nemusíme dělat nic

Margaret Atwoodová se letos stává laureátkou literární ceny Franze Kafky. Jde o spisovatelku, která bývá považována za ekologickou aktivistku, a to je dobrá zpráva. Pro někoho však může být její přístup příliš konzervativní.

Image

Komentář

Trumpovy umělé potraty

Markéta Jakešová popisuje, jaké změny může Donald Trump učinit v souvislosti s umělými potraty a jejich zákazem nejen ve Spojených státech, ale i v dalších zemích světa.

Image

Komentář

Příběhy obyčejného paternalismu

Německá televize ARD natočila kritickou reportáž o Andreji Babišovi. Kritiku si ovšem zaslouží také samotný pořad. O české veřejnosti se zde totiž mluví jako o východní kolonii, v níž si navíc nikdo neuvědomuje nebezpečí Babišových kroků.

Image

Komentář

Volit Hillary?

Je Hillary Clintonová feministickou kandidátkou? A stojí za ní i nějaká jiná pozitiva, než že je tím menším zlem? Na ty nejpalčivější otázky se pokouší odpovědět z feministických pozic Markéta Jakešová.

Image

Štěstí z šesti

Cestou fantazie k vnímání sebe sama jako procesu

Literární seriál Deníku Referendum pokračuje. Markéta Jakešová vybírá knihy, které ovlivnily její způsob uvažování a které umí ohýbat vidění světa.

Image

Komentář

Pokušení mladé sekretářky

Markéta Jakešová polemizuje s textem Jiřího Procházky o sexualizaci pracoviště. Pokouší se vykreslit scénář, kdy žena spí s výše postaveným mužem dobrovolně. Ženy nejsou vždy jen pasivní obětí mocnějších mužů.

Komentář

Jsme skutečně svobodnější než muslimské ženy?

Ženám v západním světě jsou přiznána stejná práva jako mužům. Společnost ale přesto věří v jejich vrozenou neschopnost působit v politice – mohou za to prý biologické danosti. Opravdu je tak muslimský šátek největším a jediným nepřítelem emancipace?

Komentář

Slepé cesty feminismu

K rovnosti a emancipaci vede složitá trasa. Při hledání správného směru je třeba myslet na početné nástrahy diskriminace – včetně těch, která postihují i muže.

Zobrazeno 13 / 13