Malenovsky_foto

Martin Malenovský

Profil

Martin Malenovský vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V současnosti působí tamtéž jako doktorand na Katedře českého jazyka a literatury. Přispíval či přispívá recenzemi do Literárních novin a Tvaru.

Image

Recenze

Miloš Urban varuje - houbaření může i zabít

Houbová sezóna začala. Alespoň v nakladatelství Argo, kde vyšel dlouho očekávaný nový román Miloše Urbana, jehož tématem je mimo jiné houbaření. Ale pozor: Tento hřib může i zabít!

Image

Recenze

Tento svět nebyl stvořen pro člověka

Nový román Olgy Tokarczukové dává nahlédnout do světa, v němž nutně nemusí platit logika naší skutečnosti. Není v něm normální, že organizovaní lovci střílí zvířata, ale naopak, zvěř si tu tragicky střílí ze svých lovců.

Image

Zpráva

Etika a současná společnost jako téma olomouckého setkání

Etika a současná společnost, tak zní téma mezinárodní vědecké konference, kterou v dubnu pořádá Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Diskutovat se zde bude o svobodě, odpovědnosti a solidaritě.

Image

Kritika

Literární vademekum pseudointelektuála konečně i u nás!

Tempo doby je zběsilé, a tak se i literární díla redukují na stručné výtahy. Ani ty už ale brzy nebudou zapotřebí. Spolu s knihou Pierra Bayarda Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli, zdá se, nadchází epocha absolutního nečtení.

Image

Zpráva

Půlnočního běžce Zdeňka Zapletala připomínají ve Zlíně

Nakladatelství Kniha Zlín chystá reprezentativní výbor próz Zdeňka Zapletala. Ačkoliv byl Zapletalův klíčový román Půlnoční běžci označen kdysi za generační výpověď a stal se z něj bestseller, postupně se na něj i na autora spíše zapomínalo.

Image

Analýza

Žena za pultem a ti druzí

Ohlédnutí za dvacetiletím normalizačního bezčasí představuje sborník prací s nezvyklým názvem Tesilová kavalérie. Jedná se o monotematický soubor třinácti studií, předmětem jejichž zájmu se staly popkulturní obrazy 70. a 80. let minulého století.

Image

Recenze

Konzervy pro kočky a New York Times

Texty Kurta Vonneguta jr. jsou svým humoristickým potenciálem skvělou a čtivou reflexí západní společnosti a jejích autodestruktivních tendencí. Dokládá to i aktuálně vydaný román Kriminálník.

Image

Zpráva

Smysl Ceny Josefa Škvoreckého

Nad nominacemi Ceny Josefa Škvoreckého stojí za to se zamyslet. V podstatě kopírují nominace Magnesie Litery. Jisté pochybnosti o smyslu této ceny podporuje i fakt, že v její porotě sedí sami nominovaní.

Vanicek

Tip

Elektronická databáze Městské knihovny v Praze

Elektronické anebo digitalizované knihy se pomalu stávají běžným zbožím. A roste i počet institucí, které tyto texty zpřístupňují čtenářům. Pražská knihovna nabízí Čapka, Němcovou nebo Sherlocka Holmese.

Image

Recenze

Komáři & znudění velikáni ducha

Kniha Exodus hovoří o komárech jako o třetí ráně egyptské. Do názvu jednoho ze svých raných románů dosazuje tyto krajně nepříjemné zástupce říše hmyzu i William Faulkner.

Image

Recenze

Válka jako zkouška lidských charakterů

Román Sarajevský cellista dává nahlédnout do všedního dne jugoslávského válečného konfliktu konce minulého století. Autor se zaměřil na každodenní boj o život a vyhnul se politickým proklamacím či osočování válčících stran.

Image

Recenze

Své děti a psy dnes ven raději nepouštějte

Kolikrát v dějinách literatury se podařilo detektivnímu románu prolomit meze svého žánru? Hochgattererova detektivka Sladkost života nemá čtenáře bavit, ale burcovat.

Image

Rozhovor

Vrahovice jsem psal jako ránu pěstí do nosu

S Jiřím Bigasem o práci novinářské a spisovatelské, o vyprázdněnosti současné politiky a v neposlední řadě o jeho knize povídek Vrahovice 119.

Zz

Zpráva

Digitalizované dílo Václava Havla

Texty známých literárních autorů se čím dál častěji objevují na internetu. Ve virtuální knihovně je možno nahlédnout do vybraných textů Václava Havla.

Image

Recenze

Živly za okny a v nás

Povídky mladé lotyšské autorky Ingy Ābele jsou dramatem lidské psychiky. Některé se odehrávají ve chvílích, kdy jde do tuhého a kdy je nutné zaujmout postoj nebo přehodnotit názor.

Modra_vrana-big

Recenze

Metr čtvereční domova a jeho cena

V názvu knihy Jurije Kocha stojí pestrobarevný pták, který symbolizuje velmi nejistou hranici mezi existencí a zánikem, mezi lidskou potřebou zužitkovat krajinu a definitivním zničením prostoru, v němž žijeme.

Zobrazeno 16 / 16